Dragnea, despre impozitul global pe gospodărie: Nimeni nu va plăti mai mult

Președintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat, joi, că, în urma introducerii impozitului global pe gospodărie, românii vor fi impozitați mai puțin.
Romania TV
20 apr. 2017, 20:42
Dragnea, despre impozitul global pe gospodărie: Nimeni nu va plăti mai mult

Dragnea a precizat că noțiunea de gospodărie va fi definită în lege.

Nimeni nu va plăti mai mult. Se înlocuiesc cele două cote de impozitare — 16% impozit pe salarii și pe alte activități și cea de 5% pe dividende — se înlocuiesc cu 0% și 10%, adică toată lumea va plăti mai puțin. Gospodăria înseamnă o sigură persoană adultă, un om care trăiește singur în gospodărie, sau un grup de persoane care locuiesc sau nu împreună, poate să fie o familie care are copilul student, locuiește la București, de exemplu, dar se gospodăresc împreună, adică și copilul participă la acest lucru. Deci un singur adult cu venituri proprii, soț și soție sau doi parteneri, soț și soție și copii aflați în întreținere, frați cu soțiile, copiii și părinții, soț, soție, copiii și bunici, sunt prinse aproape toate exemplele. Gospodăria va fi definită în lege. Noi acum avem două categorii de venituri: impozabile și neimpozabile. Veniturile neimpozabile sunt cele din agricultura de subzistență care și acum sunt scutite de impozite, acestea rămân așa„, a spus Dragnea la Antena 3.

El a adăugat că veniturile medicilor vor fi neimpozabile, iar veniturile din dividende, pentru care acum se plătește impozit 5%, nu vor mai fi impozitate. Veniturile din piața de capital, cele din donații și din moșteniri nu se vor impozita de asemenea.

Veniturile impozabile sunt cele salariale, veniturile din PFA, din DDA, veniturile din agricultură peste pragul de neimpozitare, veniturile din chirii, dobânzi și cedare de bunuri. Pentru aceste venituri impozitul va fi de 10%. De exemplu, avem o gospodărie formată din soț, soție și doi copii minori. Venitul soțului, salariul brut, de 3.000 de lei, al soției, salariul brut este 1500 lei, venitul lunar pe gospodărie este de 4.500 de lei, deci anual 54.000 de lei. În programul nostru de guvernare am spus că de la 1 ianuarie 2018 veniturile sub 60.000 de lei vor fi impozitate cu 0. Acum plătește impozit această familie 6.311 lei, în 2018 impozitul va fi 0. Va avea în plus 3.200 de lei alocare pentru copii, iar beneficiul gospodăriei va fi de 9.511 lei„, a explicat Dragnea.

El a menționat că aceste diminuări de impozite nu vor afecta bugetul de stat.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Mesajul emoționant transmis de mama Rebecăi, fetița din Bacău care și-a pierdut viața: „Îngerașul meu…”
Fanatik.ro
KuPS Kuopio – Universitatea Craiova, LIVE VIDEO în Europa League, turul 3 preliminar. E OUT din Bănie cu doar câteva ore înaintea jocului din Finlanda
Capital.ro
ANM schimbă prognoza: furtuni puternice după caniculă. Harta avertizărilor pentru următoarele trei zile
Playtech.ro
Valul de aer polar ajunge în România. Zonele în care scad temperaturile în următoarele ore
Adevarul
Inteligența artificială transformă departamentele de resurse umane. Milioane de locuri de muncă ar putea fi afectate
wowbiz.ro
Detalii halucinante în cazul bărbatului găsit îngropat într-o curte din Botoșani! Marinel a fost înjunghiat în inimă, iar concubina lui se numără printre suspecți
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un fotbalist de doar 15 ani a fost împușcat mortal chiar în timpul meciului
iamsport.ro
Zi decisivă pentru Rapid. Sunt șanse ca giuleștenii să facă transferul mult așteptat
MediaFlux
Horoscop 6 august. Ziua în care adevărul iese la suprafață. Zodiile care iau decizii importante și cele care primesc o surpriză neașteptată
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România