Dragnea: Ţinta Guvernului e să existe în fiecare comună măcar un cămin cultural VIDEO

Vicepremierul Liviu Dragnea a declarat luni, la Zalău, că Guvernul pe care îl reprezintă îşi doreşte ca fiecare comună să aibă minim un cămin cultural, acesta fiind, alături de achiziţionarea celor 1.254 de microbuzelor şcolare, un al doilea program important pentru Executiv, transmite Agerpres.
Filip Stan
25 aug. 2014, 14:56
Dragnea: Ţinta Guvernului e să existe în fiecare comună măcar un cămin cultural VIDEO

Liviu Dragnea a precizat, în cadrul unei conferinţe de presă, că prin intermediul unui program de finanţare al Guvernului Ponta în maxim doi ani va exista un asemenea aşezământ cultural în fiecare comună din România.

‘Ţinta Guvernului este ca în fiecare comună să existe măcar un cămin cultural. Deja am început lucrările la aproape 150 de cămine. Primim în continuare solicitări, în aşa fel încât într-un an-doi să nu mai existe comună în România fără să aibă cămin cultural. Sunt puţini politicieni care înţeleg cât de important este un cămin cultural pentru un sat. Eu vorbesc ca un copil care a fost născut, crescut la sat şi ştiu că acest aşezământ cultural este locul în jurul căruia se strânge toată comuna. Acolo se păstrează tradiţiile populare, obiceiurile, acolo oamenii se strâng şi la bine şi la necaz, este o clădire care poate avea poate cea mai mare importanţă într-o comună. Din acest motiv Guvernul Ponta a iniţiat acest program şi noi îl ducem până la capăt’, a declarat vicepremierul.

Prezent la Zalău pentru a preda cheile a şase microbuze şcolare pentru tot atâtea comune din Sălaj, Liviu Dragnea a adăugat că judeţul a primit deja opt asemenea autovehicule, alte 10 urmând să sosească în perioada imediat următoare. Potrivit ministrului Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice, la nivel naţional au fost achiziţionate 1.254 de microbuze şcolare, ce vor satisface în totalitate cererea de astfel de mijloace de transport a elevilor din mediul rural. Dintre acestea, 600 au fost fabricate deja, alte 654 fiind comandate.

DailyBusiness
Vlăduța Lupău a făcut anunțul despre al treilea copil: „O să vă și arăt, ca să fie așa pe dovedite”
Spynews
CRBL, dezvăluiri despre relația cu fiica lui. Relația lor s-ar fi răcit: „M-a pus la zid”. Cum le răspunde celor care spun că a uitat de Alessia
Fanatik.ro
Clienții Nordis Mamaia, șocați la Adunarea Creditorilor: li s-a cerut să finanțeze din nou proiectul de lux. ”Nu mai am încredere să achit un leu”
Capital.ro
A strălucit ca o stea. 17 octombrie, ziua în care a murit Marea Doamnă a filmului. Românii s-au îndrăgostit de filmul franțuzesc pentru ea
Playtech.ro
Temperatura ideală pentru somn, potrivit medicului Vlad Ciurea. Câte grade ar trebui să fie în dormitor
Adevarul
Un economist cere reformarea sistemului energetic: „Îmbogățește niște speciali cu prețul sărăciei noastre”
wowbiz.ro
Scene SFÂȘIETOARE la înmormântarea Elenei, femeia ucisă pe trecerea de pietoni din Berceni
Economica.net
Ce se va întâmpla cu preţurile - Anunţ pentru toţi românii
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
kanald.ro
Prima țară din UE care ar putea legaliza ziua de lucru de 13 ore. Sindicatele denunță „distrugerea oricărui concept de viață familială”
Cancan.ro
Mercedes AMG de 252.000 euro, Hermès de 43K și muuulte diamante! Cum arată o zi obișnuită pentru fiica periculosului ‘Talanu’
iamsport.ro
L-a avut antrenor pe Basarab Panduru și a numit marea sa obsesie: ”Nu făceai asta, nu jucai!”
MediaFlux
Mai multe orașe riscă să ajungă comune. Ce localități vor ajunge însă municipii
stirilekanald.ro
Doliu în lumea bisericească! Părintele Ciprian Necula a încetat din viață: „A fost cunoscut și iubit pentru blândețea și lumina pe care le răspândea în jurul său”
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025