Dramă fără margini, şofer român de tir, mort în Germania. Familia e în stare de şoc: „Lucra să mă ţină în facultate… Tăticul meu bun, unde te mai găsesc eu pe tine?”

Un accident teribil, soldat cu decesul a doi şoferi, a avut loc vineri pe o autostradă din Germania. Unul dintre cei care şi-a pierdut viaţa este Laurenţiu Ionel Andreiaş, în vârstă de 50 de ani.
Daniel Spătaru
17 oct. 2022, 12:00
Dramă fără margini, şofer român de tir, mort în Germania. Familia e în stare de şoc:

În clipa fatidică, un tânăr şofer în vârstă de 26 de ani, din Polonia, a pătruns inexplicabil pe contrasens cu SUV-ul VW Tiguan pe care îl conducea, şi s-a izbit violent de tirul condus regulamentar de Laurenţiu.

Accidentul s-a produs pe autostrada federală 214, lângă Fürstenau (districtul Osnabrück), iar ambii bărbaţi au murit pe loc. Autostrada a fost închisă timp de câteva ore pentru procedurile de înregistrare a accidentului și lucrările de curățare a carosabilului, dar în urmă rămâne o dramă fără margini.

Citeşte şi Un român a murit şi altul e în stare gravă după accidentul din Germania provocat de maşina autonomă

Rotalianul.ro a reușit să intre în legătură cu fiica lui Laurenţiu, Maria Ioana, încă şocată de cele întâmplate: „Tăticul meu bun, nu pot să cred așa ceva… Unde te mai găsesc eu pe tine?”.

Lucra ca şofer în Germania ca să mă țină în facultate, în momentul accidentului se întorcea de la muncă probabil. Nu știm prea multe amănunte încă nici noi, fratele meu a ajuns deja acolo, în Germania, dar azi e duminică și nu se poate face nimic. A murit nevinovat, abia împlinise 50 de ani, pe 5 octombrie”, a declarat tânăra.

Trupul neînsuflețit al lui Laurențiu Ionel Andreiaș va fi repatriat în comuna Plosca, judeţul Teleorman, unde locuieşte familia acestuia.

Citeşte şi Român mort în Germania, familie răpusă de durere. Ionuț, tatăl a două fetițe, a vrut să facă o glumă și a căzut de la etaj

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Gigi Becali s-a răzgândit! Transferul la FCSB a picat: „Nu se pune problema!”
Capital.ro
Schimbare de reguli la bloc. Deciziile asociației de proprietari riscă nulitate. Poșta Română a tăiat serviciul legal
Playtech.ro
Impozitul auto, recalculat în 2026. Cât plătesc şoferii anul acesta
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Nici Hagi, nici Balaci, nici Dobrin! Legenda Craiovei a spus cine a fost cel mai mare fotbalist român: ”Fiecare are preferințele lui”
MediaFlux
Fonduri europene 2026: Se oferă ajutoare financiare cuprinse între 50.000 și 300.000 pentru români
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend