Dramă în Argeş: Bătrână moartă sub privirile soţului paralizat, care a încercat să o salveze

O bătrână din Argeş a avut parte de un sfârşit crunt. Femeia a murit intoxicată cu monoxid de carbon sub privirile îngrozite ale soţului ei, imobilizat la pat. Bătrânul a încercat să o salveze, s-a târât pe jos prin casă în speranţa ca va putea ajunge în curte să strige după ajutor. Nu a avut, însă, putere şi a fost găsit zăcând neputincios pe podea, potrivit România TV.
Alina Costache
18 mart. 2015, 07:55
Dramă în Argeş: Bătrână moartă sub privirile soţului paralizat, care a încercat să o salveze

O femeie de 80 de ani din Argeş a murit intoxicată cu monoxid de carbon sub privirile soţului ei care este imobilizat la pat.

Tragedia a avut loc la Stolnici, în judeţul Argeş, acolo unde locuiau cei doi soţi, de 80 şi 84 de ani. De câţiva ani, bătrânul era imobilizat la pat, iar femeia, cu care îşi petrecuse 50 de ani din viaţă, îl îngrijea. Pentru că nu răspundeau la telefon, una dintre fiice a rugat un vecin să treacă pe la ei să vadă ce li s-a întâmplat.

„Am intrat cu o vecină şi am găsit-o pe dânsa moartă. Pe dânsul nu-l găseam, după aia am sunat la fată la Bucuresti. Am insistat mai mult si l-am gasit in altă cameră, căzut în cămera aia”, a povestit o vecină.

Oamenii cred că bărbatul, imobilizat la pat, a încercat să ceară ajutor şi s-a târât prin casă. Nu a mai avut însă putere să iasă în curte.

„Doamna este decedata de aproximativ 24 de ore. Sotul era bine. Era cazut in casa, dar era constient, cooperant, cu functii vitale prezente bune”, a declarat Cristina Dobre, medic Ambulanţa Argeş.

Bătrânul este încă în stare de şoc şi nu a putut da prea multe detalii. Prima ipoteză a anchetatorilor este aceea că bătrâna a murit intoxicată cu monoxid de carbon de la soba din cameră.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
Mihai Stoica, ultimatum pentru Daniel Bîrligea după un nou gest controversat: „Va sta în tribune până o să-i crească rădăcini! Te ia la mișto Mihăilă, nici atât nu realizezi?”. Update exclusiv
Capital.ro
Comisia Europeană pregătește o nouă taxă pentru alimente. Se va aplica în toate țările membre, inclusiv România
Playtech.ro
Cine poate contesta certificatul de moștenitor. Cum se procedează
Adevarul
De la cioban la milionar: ascensiunea impresionantă a afaceristului acuzat că ducea mita cu elicopterul
wowbiz.ro
Mariana Moculescu și-a făcut apariția la priveghiul lui Horia Moculescu, chiar dacă anunțase că nu va participa! Preț de câteva momente, a dat la o parte toate neînțelegerile și și-a îmbrățișat fiica
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Tatăl Sarei aduce noi acuzații clinicii dentare: „Au chemat-o să o omoare. Au vrut să șteargă toate înregistrările”
iamsport.ro
Candidatul la Primăria București și Marian Ceaușescu, la un pas de bătaie în fața Biroului Electoral Municipal: ”Bâlbâitule, nu mai jigni lumea” / ”Securistule! Nu ți-e rușine?”
MediaFlux
Primele imagini de la înmormântarea lui Horia Moculescu. Artiștii veniți la Cimitirul Bellu VIDEO și FOTO
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume