Drama teribilă a Lorei, dezvăluită de artistă cu vocea gâtuită de lacrimi: „Toată viața mea am așteptat-o pe mama. Am o teamă așa de mare de abandon. O simt și la vârsta asta”

Lora este, azi, o artistă apreciată. A reușit să lupte pentru succesul de care se bucură azi, deși viața nu a fost deloc miloasă cu ea. Și-a pierdut tatăl când era foarte mică, și-a văzut mama suferind întâi după soțul ei și refuzând să își refacă viața, apoi suferind din cauza unui cancer mamar care a și răpus-o, în 2020. Fiind foarte atașată de mama ei, după dispariția femeii, Lora s-a simțit abandonată, traumă care i se reactivează chiar și azi, la șase ani de la dispariția femeii.
Oana Anghel
25 iun. 2026, 11:14
Drama teribilă a Lorei, dezvăluită de artistă cu vocea gâtuită de lacrimi:

Lora a avut o copilărie dificilă. Viața ei s-a schimbat radical după dispariția prematură a tatălui său. Acesta a murit într-un accident când artista avea doar patru ani, iar mama ei a rămas singură cu responsabilitatea creșterii celor doi copii.

Mama a fost o ființă hipersensibilă. După ce a murit tata, nu și-a mai refăcut viața. L-a iubit foarte mult. Tata a fost medic, chirurg specialist urolog, genul care a intrat cu 10, a terminat cu 10. S-au cunoscut în campus, mama era studentă la Farmacie, amândoi studenți la Iași.

Oamenii, pe lângă faptul că erau inteligenți, erau și frumoși, și talentați, amândoi au avut activități artistice, dar mai mult în vremea liceului, era perioada care era… Nu era vreo industrie în perioada aia”, povestea artista, în 2021, în podcastul lui Cătălin Măruță.

Lora, puternic afectată de moartea mamei sale: „Mama a murit cu mine și cu fratele meu de mână, acasă la noi”

Recent, artista mărturisea că regretă faptul că mama ei a ales să nu-și mai refacă viața.

A fost o mamă bună și îmi pare rău că a avut o viață grea și n-am știut să o fac mai ușoară din timp, îmi pare rău că nu și-a refăcut viața”, a spus Lora în emisiunea „Furnicuțele”.

Pentru a le putea oferi copiilor un viitor mai bun, mama Lorei și-a continuat studiile și a muncit pentru a-și construi o carieră în domeniul farmaceutic. În acea perioadă, artista și fratele ei au locuit o vreme la bunici.

Lora

Am crescut la bunici o perioadă, până și-a luat ea toate diplomele să devină farmacist primar și să-și permită să-și cumpere primul apartament în Galați, locul în care am locuit din clasa întâi. A fost greu”, povestea vedeta. Despărțirea temporară de mama sa a lăsat urme adânci. Deși înțelegea motivele pentru care aceasta era nevoită să lipsească, dorul și frica de abandon nu au părăsit-o nici azi.

Citeste si FOTO Cum arată vila de lux în care locuiesc Anca Serea și Adi Sînă: „Are 7 dormitoare și 7 băi. Sunt mândră de acest proiect”

La începutul anului 2020, mama Lorei a plecat pentru totdeauna. Femeia s-a luptat ani întregi cu un cancer de sân, care, în cele din urmă a răpus-o. A fost diagnosticată cu această boală încă de când Lora era în liceu.

Mama artistei a urmat tratamente și chiar a trecut printr-o intervenție chirurgicală în Turcia. O perioadă, boala a părut ținută sub control, însă, după câțiva ani, cancerul a recidivat.

Mama a murit cu mine și cu fratele meu de mână, acasă la noi”, spunea Lora cu lacrimi în ochi.

Durerea pierderii a schimbat-o profund, după cum mărturisește chiar ea.

Am atins un prag al durerii atât de mare încât pur și simplu mi s-a transformat tot, minte, spirit, felul în care vorbesc, cum mă exprim, nu mai am ‘grețuri’, să zic așa, să vorbesc despre orice subiect dificil”, a spus artista.

Lora, afectată și azi de trauma abandonului

Lora a dezvăluit faptul că a dezvoltat o frică de abandon de care nu reușește să scape niciucum, ar aceasta are un impact puternic asupra relațiilor sale. Vedea a recunoscut franc că a fost falsă în relații și a ascuns lucruri, însă niciodată nu s-a prefăcut că iubește atunci când nu era așa.

Citeste si Hipnotistul Andrei Voicu, convins de faptul că rapperul Cheloo este „atacat psihologic” prin metoda MK Ultra: „I-a intrat cu tancul prin creier”

Mereu, toată viața mea, eu am așteptat-o pe mama. Îmi era frică să nu mă lase. Am așa o teamă de abandon. Și mi-am dat seama că și la vârsta asta, încă se simte. Dacă o persoană pe care o iubesc nu-mi mai răspunde, am o criză de anxietate și se duce spre atac de panică […] 

Vreau să mă vindec și pe mine, să mai cred în oameni. Vreau să învăț să iert, am o problemă mare la capitolul ăsta”, a declarat artista.

Deși are prieteni și un soț care îi este mereu alături atunci când are nevoie, artista este de părere că, odată ce ființa care ți-a dat viața nu mai este, nu mai există nici sprijinul necondiționat.

„Și pe umerii soțului e o presiune mare, e greu pentru el să realizeze că eu n-am pe nimeni să sun. E foarte greu pentru el că trebuie să înțeleagă asta, că e doar el”, a mai spus Lora în emisiunea realizată de Denise Rifai.