Drama uriaşă a lui Emeric Ienei, antrenorul care a câştigat Cupa Campionilor Europeni cu Steaua. Are probleme grave de sănătate

Emeric Ienei (87 de ani), antrenorul care a cucerit Cupa Campionilor Europeni cu Steaua pe 7 mai 1986, după 2-0 cu Barcelona în finala de la Sevilla, are mari probleme de sănătate şi ajunge din ce în ce mai des pe mâna doctorilor.
Filip Stan
26 mart. 2024, 16:52
Drama uriaşă a lui Emeric Ienei, antrenorul care a câştigat Cupa Campionilor Europeni cu Steaua. Are probleme grave de sănătate
Drama uriaşă a lui Emeric Ienei, antrenorul care a câştigat Cupa Campionilor Europeni cu Steaua. Are probleme grave de sănătate

Drama uriaşă a lui Emeric Ienei. Fostul mare antrenor locuiește la Oradea, acolo unde s-a stabilit de mulți ani.  Este general de brigadă în rezervă și nu duce grija zilei de mâine, dar are mari probleme cu picioarele și abia se mai poate deplasa, folosind uneori cârjele sau un cadru metalic!

„Merg zilnic la medic. Trăiesc cu medicamente și cu analgezice, bineînțeles, uneori mai și mănânc! Mă doare piciorul, abia mă pot plimba. Sper să mă refac și să mai ajung să văd un meci de fotbal pe stadion”, spunea acum ceva timp Emeric Ienei.

Citeşte şi: Reacţie violentă la adresa Simonei Halep: „S-a dopat şi s-a dopat la greu!”. Ce a spus Sorana Cîrstea după revenirea rivalei sale

Emeric Ienei a scris istorie la Steaua, atât din teren, cât și de pe banca tehnică. Ca jucător, a câștigat trei titluri de campion al României, în timp ce ca antrenor a adus în vitrina clubului din Ghencea nu mai puțin de şase titluri. Cea mai mare performanță a lui Emeric Ienei rămâne Cupa Campionilor Europeni câștigată de Steaua în 1986, după finala cu Barcelona. Emeric Ienei a fost și selecționer al României în două mandate: în perioada 1986-1990, apoi în 2000.

Emeric Ienei a rămas văduv acum trei ani, după ce soţia sa a murit pe 25 august 2021, la vârsta de 75 de ani. Ileana Gyulai-Drîmbă-Jenei (74 de ani) a fost scrimeră dublu laureată cu bronz la olimpaidele Mexico 1968 și Munchen 1972. În 1969, în Cuba, a devenit campioană mondială cu echipa de floretă a României și vicecampioană mondială la individual. Înainte, Emeric Ienei a fost căsătorit cu actrița Vasilica Tastaman, cu care are doi copii, Călin Jenei și Cristina Jenei. Vasilica Tastaman, căsătorită ulterior cu actorul Dan Tufaru, a decedat în 2003.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Olimpiu Moruțan, temător în legătură cu transferul la Rapid! Giovanni Becali, dezvăluiri de la negocieri. Exclusiv
Capital.ro
Românii renunță la Călin Georgescu. Cifrele care dovedesc cum pierde influența. S-a prăbușit de 30 de ori
Playtech.ro
Condiţiile partajului voluntar. Cum se face împărţeala prin bună învoială
Adevarul
Întoarcerea acasă: chirurgul cardiovascular care a ales România după Franța și Luxemburg
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie de 64 de ani s-a stins din viață după ce a fost diagnosticată cu virus gripal de tip A, în Sibiu
iamsport.ro
Proiect imobiliar de 30 milioane euro în Pipera pe terenul cumpărat de la familia Becali. Milionarul din fotbalul românesc anunță: ”Va fi spectaculos”
MediaFlux
Cum şi-a pregătit Veronica Micle sinuciderea. Ultimele versuri au fost scrise cu gândul la Eminescu
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend