Dramatism în Liga Campionilor. Bayern a zdrobit pe Basel, Marseille pierde, dar merge mai departe

Bayern Munchen şi Olympique Marseille sunt primele echipe calificate în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

13 mart. 2012, 18:18

După ce în prima manşă a optimilor a fost învinsă cu 1-0 de FC Basel, Bayern Munchen i-a zdrobit pur şi simplu pe elveţieni în returul disputat în Germania. Omul meciului a fost fără îndoială Mario Gomez, cu patru goluri marcate. Arjen Robben a reuşit şi el o dublă, iar Muller şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor.

În celălalt meci al serii, Inter a fost eliminată după un meci dramatic. Italienii pierduseră în tur cu 0-1 şi au reuşit să puncteze abia în minutul 72, prin Milito. Când calificarea părea că se va decide în prelungiri sau chiar la penalty-uri, Brandao a egalat pentru Marseille, autorul pasei decisive fiind chiar portarul Mandanda. Acesta din urmă a şi fost eliminat la faza imediat următoare, pentru un fault la Pazzini. În minutul şase al prelungirilor, Inter a beneficiat de un penalty, iar Pazzini a transformat. Golul şi victoria nu au mai avut însă nicio valoare în ecuaţia calificării, deoarece scorul general a fost 2-2, iar Olympique Marseille s-a calificat datorită golului înscris în deplasare.

Bayern Munchen – FC Basel 7-0 (în tur, 0-1)

Au marcat: Robben 11, 81, T. Müller 42, Mario Gomez 44, 50, 61, 67

Internazionale Milano – Olympique Marseille 2-1 (în tur, 0-1)

Au marcat: Milito 75, Pazzini 90+6 (penalty) / Brandao 90+2

La Inter Milano, fundaşul Cristian Chivu nu face parte din lot, fiind suspendat.