Dreptate pentru Andrei! FACIAS cere deblocarea anchetei în cazul morţii tânărului plimbat între spitale și va achita contravaloarea expertizei pe care statul nu o plătește

Raportul medico-legal, esențial pentru stabilirea cauzelor exacte ale decesului tânărului de 16 ani, a fost finalizat acum câteva săptămâni, dar nu a fost transmis autorităților dintr-un motiv absurd: instituția statului care a solicitat analiza nu a achitat taxa aferentă examenului histopatologic nici până acum.
Alina Costache
30 ian. 2025, 20:58
Dreptate pentru Andrei! FACIAS cere deblocarea anchetei în cazul morţii tânărului plimbat între spitale și va achita contravaloarea expertizei pe care statul nu o plătește

Fundația pentru Apărarea Cetățenilor împotriva Abuzurilor Statului (FACIAS) cere deblocarea anchetei în cazul morții tânărului Andrei Marius Drăgan și anunță că va plăti suma necesară pentru examenul histopatologic pe care autoritățile nu au achitat-o nici până acum. Ancheta în cazul cutremurător al lui Andrei este blocată de birocrația și indiferența autorităților române care de mai multe săptămâni tergiversează plata.

Raportul medico-legal, esențial pentru stabilirea cauzelor exacte ale decesului tânărului de 16 ani, a fost finalizat acum câteva săptămâni, dar nu a fost transmis autorităților dintr-un motiv absurd: instituția statului care a solicitat analiza nu a achitat taxa aferentă examenului histopatologic nici până acum.

Beatrice Mahler, contrazisă de un fumător: „Ţigările electronice m-au salvat, nu m-au îmbolnăvit”

Această neglijență administrativă întârzie tragerea la răspundere a celor vinovați și prelungește suferința familiei lui Andrei care așteaptă de luni de zile un răspuns oficial. Pentru a debloca mersul anchetei, FACIAS anunță că va achita această sumă la Institutul de Medicină Legală (IML) Craiova, astfel încât raportul să fie transmis autorităților competente fără alte întârzieri. Totodată, FACIAS cere acțiuni imediate din partea instituțiilor responsabile și tragerea la răspundere a celor vinovați pentru această tergiversare scandaloasă.

Ministerul Sănătăţii anunţă starea de alertă epidemiologică, peste 130.000 de cazuri de gripă într-o săptămână

Deși moartea lui Andrei este investigată simultan de cinci instituții, până acum niciuna dintre acestea nu a oferit un verdict clar sau nu a identificat un responsabil. În ciuda gravității acestui caz, până în prezent, Ministerul Sănătății nu a trimis Corpul de Control la Spitalul Județean de Urgență Târgu Jiu, unitatea medicală la care Andrei și-a pierdut viața. Spitalul Județean de Urgență Târgu Jiu nu a finalizat ancheta disciplinară internă, Colegiul Medicilor Gorj nu a finalizat raportul Comisiei de disciplină, iar Parchetul de pe lângă Judecătoria Târgu Jiu nu a pus pe nimeni sub urmărire și nu a finalizat ancheta penală.

FACIAS cere autorităților să își îndeplinească obligațiile legale fără alte întârzieri care afectează accesul la justiție. În plus, pentru a garanta că cei responsabili vor fi trași la răspundere, FACIAS a depus un denunț împotriva acestora la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Ce spune SRI despre riscul de atac terorist! Mesaj de ultimă oră despre nivelul de alertă
Fanatik.ro
Paradoxul de la Kogălniceanu: americanii aduc avioane pentru războiul din Iran într-o bază modernizată de un oligarh apropiat de Putin
Capital.ro
Lege la bloc. Proprietarii trebuie să facă solicitare către Asociația de Proprietari. Instanța refuză total controlul
Playtech.ro
Ce înseamnă literele și cifrele de pe capacele de canalizare. La ce folosesc aceste marcaje
Adevarul
Doi profesori din SUA sunt cei mai bogați români din topul Forbes al miliardarilor lumii. Pe lista scurtă mai apar Ion Țiriac și frații Pavăl
wowbiz.ro
Cutremurător. Dănuț Lupu a vrut să se sinucidă: ”Am încercat să mă otrăvesc!” Ce s-a întâmplat cu celebrul jucător la închisoare?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O tânără însărcinată a ajuns în stare gravă la spital după ce mașina în care se afla a fost izbită de un camion, în Suceava
iamsport.ro
Dinamo l-a legitimat pe fotbalistul ”de Real Madrid sau Manchester City”! Ar putea debuta în fața Rapidului
MediaFlux
Nu sunt bani suficienți pentru pensionari. Ministrul Muncii, anunț după publicarea bugetului
stirilekanald.ro
VIDEO Crimă în Crevedia! Și-a ucis rivalul în mijlocul șoselei. „E nebun”
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj