Ministerul Sănătăţii anunţă starea de alertă epidemiologică, peste 130.000 de cazuri de gripă într-o săptămână

INSP anunţă alertă epidemiologică, din cauza creşterii constante a numărului de infecţii respiratori – 133.635 cazuri raportate, în săptămâna 20 -26 ianuarie. 8 persoane au decedat din cauza gripei în acelaşi interval, anunţă INSP.
Filip Stan
30 ian. 2025, 15:17
Ministerul Sănătăţii anunţă starea de alertă epidemiologică, peste 130.000 de cazuri de gripă într-o săptămână

UPDATE: ”Având în vedere evoluţia rapid crescătoare a infecţiilor gripale din ultimele 3 săptămâni, asemănătoare cu cea din sezonul precedent, se introduce starea de alertă epidemiologică, pentru limitarea răspândirii infecţiilor respiratorii, inclusiv a gripei”, a transmis Ministerul Sănătăţii.

Institutul Naţionalde Sănătate Publică (INSP) anunţă, joi, alertă epidemiologică, din cauza creşterii constante a numărului de infecţii respiratori. Au fost raportat 133.635 cazuri, în săptămâna 20 -26 ianuarie, şi 8 decese. De la debutul sezonului gripal au murit 22 de persoane, între care un copil de 3 ani din judeţul Argeş.

Instituţia a transmis măsuri pentru prevenirea infecţiilor respiratorii.

UPDATE: Ministerul Sănătăţii a precizat că decesul raportat la grupa de vârstă 0-4 ani s-a raportat la un copil de 3 ani din judeţul Argeş, nevaccinat, cu afecţiuni pre-existente.

ŞTIRE INIŢIALĂ: ”În săptămâna 20.01.2025 – 26.01.2025 (S 04/2025) au fost raportate: o 133.635 cazuri de infecţii respiratorii (gripă clinică, IACRS şi pneumonii), înregistrânduse cu 0.4% mai multe cazuri comparativ cu aceeaşi săptămână a sezonului precedent (133.057) şi cu 6.5% mai multe cazuri comparativ cu săptămâna anterioară (125.452). Variaţia în plus faţă de media calculată de 110.986 a cazurilor din 5 sezoane anterioare (fără sezoanele pandemice) a fost de 20.4%”, a transmis, joi, INSP, în raportarea săptămânală.

Dr. Vlad Ciurea dezvăluie care este singurul energizant natural benefic pentru organism: „Deschide vasele și ajută la activitatea cerebrală”

Potrivit datelor transmise de epidemiologi, s-au înregistrat 10.950 cazuri de gripă clinică la nivel naţional, comparativ cu 9.151 cazuri în aceeaşi săptămână a sezonului precedent şi cu 6.994 înregistrate în săptămâna precedentă.

Cazurile de gripă clinică au fost raportate de toate judeţele, cele mai multe fiind în municipiul Bucureşti (1.794) şi în judeţele Cluj (1.147), Braşov (575), Prahova (510), Constanţa (467), Iaşi (457), Sibiu (455) şi Alba (410).

S-au raportat 42 cazuri de Infecţii Respiratorii Acute Severe (SARI), cu 8 mai puţine faţă de săptămâna precedentă şi cu 1 mai puţin faţă de aceeaşi perioadă a sezonului precedent.

”Au fost raportate 191 cazuri de gripă confirmată de laborator (115 cu virus gripal tip A nesubtipat, 39 cu virus gripal AH1, 3 cu virus gripal AH3 şi 34 cu virus gripal tip B). De la începutul sezonului au fost raportate: 958 cazuri de gripă confirmate de laborator. Au fost comunicate 8 decese noi confirmate cu virus gripal. Până în prezent au fost comunicate 22 decese confirmate cu virus gripal”, a mai transmis INSP.

Cele 22 decese au fost înregistrate la următoarele grupe de vârstă: 1 la 0-4 ani; 2 la 15-49 ani; 5 la 50-64 ani; 14 la ≥65 ani.

”Având în vedere succesiunea a 3 săptămâni care au evoluat cu o intensitate înaltă a activităţii gripale, cu depăşirea mediei faţă de sezoanele anterioare şi cu o răspândire geografică extinsă a circulaţiei virusurilor gripale la nivelul întregii ţări, putem vorbi de o situaţie de alertă epidemiologică”, anunţă INSP.

Gripa face ravagii în România. Numărul cazurilor a explodat, trei oameni au murit într-o săptămână

Până la data de 26.01.2025 au fost înregistrate în Registrul Electronic Naţional de Vaccinări (RENV) un număr de 1.138.318 persoane vaccinate antigripal, din care 1.117.668 din grupele populaţionale care beneficiază de decontare în regim compensat.

 

DailyBusiness
George Simion, între tortul Groenlandei și fursecurile României. Ce a declarat liderul AUR
Spynews
Răsturnare șocantă în cazul crimei din Timiș! Un adult ar fi fost implicat în uciderea lui Mario. Ce declarații a făcut unchiul victimei
Fanatik.ro
Mitică Dragomir nu l-a menajat nici pe Gigi Becali: „Haos! Zero! Fiecare face ce vrea la FCSB! Fără el nu intră în play-off”. Exclusiv
Capital.ro
Vârsta de pensionare se majorează. Ilie Bolojan a anunțat: Pentru toate categoriile. Nu mai au cu cine să fie înlocuiți
Playtech.ro
Anul școlar 2026-2027 ar putea începe mai devreme: proiectul Ministerului Educației schimbă vacanțele și examenele
Adevarul
„Dă-ți pantalonii jos, acum!”. Momentul șocant în care un consilier local bate și umilește un elev în curtea unei școli din județul Galați
wowbiz.ro
Mario, adolescentul ucis în Cenei, și-a presimțit moartea?! Mesajele cutremurătoare pe care le-a postat pe internet înainte de tragedie: „Prietenul de azi, criminalul de mâine”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Unchiul lui Mario a DEZVĂLUIT cum și-a recunoscut unul dintre adolescenți fapta: „L-a omo... Vezi mai mult
iamsport.ro
Gigi Becali, reacție dură după declarațiile lui Radu Naum: ”Nebunia lumii! Ne batem amândoi”
MediaFlux
Prețul la gaze naturale ar putea rămâne plafonat după 1 aprilie. Guvernul analizează opțiunile
stirilekanald.ro
VIDEO Detalii terifiante ies la iveală după moartea lui Mario. Oamenii legii au descoperit că trupul neînsuflețit a fost mușcat
Fotbal de Crăciun în Premier League: City poate urca pe 1 după etapa de Boxing Day