E oficial! George Tuță a fost declarat câștigător la Sectorul 1

George Tuță este, oficial, noul primar al Sectorului 1. Datele din procesele de votare au fost procesate, iar candidatul PSD - PNL a fost declarat câștigător.
Alina Costache
14 iun. 2024, 11:39
E oficial! George Tuță a fost declarat câștigător la Sectorul 1

George Tuță și-a anunțat din nou victoria. „Am încheiat un proces electoral intens, care s-a derulat sub semnul corectitudinii și al atenției pentru integritatea rezultatelor. După aproape 80 de ore de la închiderea urnelor, avem confirmate rezultatele anunțate de noi încă de luni dimineață, după numărătoarea paralelă: cetățenii sectorului au votat pentru schimbare!”, a scris joi, pe pagina sa de Facebook, George Tuță.

Citește și Marcel Ciolacu: „Apostolii austerității au greșit din nou!”. Anunţul premierului după întâlnirea cu Banca Mondială

Tuță le-a mulțumit celor care au numărat, predat, apărat sacii cu voturi și care s-au asigurat că voturile sunt respectate, care nu au dormit și au fost ținuți în caniculă și umiliți de o organizare defectuoasă a procesului electoral.

„Voi fi un primar al tuturor, un primar care va pune accent pe comunitate. Le mulțumesc votanților mei pentru încrederea acordată, încă o dată le spun că nu voi dezamăgi așteptările investite în mine. Vreau să mulțumesc și votanților care au avut altă opțiune. Ei au contribuit prin votul lor la consolidarea unui climat democratic normal în orice comunitate. Vreau să le transmit că voi fi un primar al tuturor, un primar care va pune accent pe comunitate, indiferent de opțiunile politice individuale”, a spus George Tuță.

Citește și Mihai Tudose, categoric cu privire la alegerile prezidenţiale: „Ideea candidatului independent a fost îngropată. I-am făcut şi de 40 de zile”

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Florin Salam, dans incendiar cu Floricica Dansatoarea! Puțini știu ce relație este între ei, de fapt
Fanatik.ro
Mirel Rădoi, 1,5 milioane euro de la FCSB pentru calificarea în Liga Campionilor! Contraoferta lui Gigi Becali pentru a refuza Gaziantep
Capital.ro
Decizia care o va înfuria pe Elena Udrea. Fosta sa mână dreaptă, pe un post-cheie în România. Mărturia ei a condamnat-o pe Udrea
Playtech.ro
Harta comerțului în Europa: cine controlează economia continentului. Partenerul comercial al României, neaşteptat
Adevarul
Pariul riscant al PSD: Moțiune de cenzură sau anticipate? De ce Nicușor Dan ar putea bloca planul social-democraților
wowbiz.ro
Andreea Bălan și Victor Cornea s-au căsătorit! Imagini emoționante de la cununia civilă a vedetei
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Coiful de la Coţofeneşti şi cele două brăţări dacice vor fi expuse la Muzeului Naţional de Istorie a României. Cât timp vor rămâne în țară piesele
iamsport.ro
Radu Banciu a numit antrenorul român din străinătate care ar fi fost o soluție mai bună decât Gică Hagi: ”Are stofă”
MediaFlux
S-a aflat cauza exploziei uriașe de la CET Vest din București! Anunț oficial după primele evaluări tehnice
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara