Ea e Denisa, stewardesa româncă găsită moartă în Japonia. „Orice contribuție ne va aduce mai aproape de a o aduce acasă”

O fostă stewardesă din Bistrița, în vârstă de 30 de ani, a fost găsită fără viață în apartamentul pe care îl închiriase în Japonia.
Filip Stan
09 sept. 2024, 22:52
Ea e Denisa, stewardesa româncă găsită moartă în Japonia.

Denisa Alexandra Masura Oltean, o fostă stewardesă din Bistrița, în vârstă de 30 de ani, a fost găsită fără viață în apartamentul pe care îl închiriase în Japonia. Tânăra, care se mutase recent în Țara Soarelui Răsare, a fost descoperită de proprietar la mai bine de o săptămână după decesul său, care a avut loc pe 29 august. Autoritățile japoneze investighează cazul și așteaptă rezultatele autopsiei pentru a stabili cauza morții, care rămâne necunoscută până în prezent.

Citește și: Marcel Ciolacu: „Dacă dronele aveau o ţintă pe teritoriul României, normal că ţara noastră ar fi intervenit”

Cine era stewardesa găsită fără suflare, în apartamentul închiriat din Japonia?

Denisa renunțase de curând la cariera sa de stewardesă pentru a-și îndeplini visul de a trăi în Japonia, țară pe care o îndrăgea profund. Colegii o descriu ca pe o persoană plină de viață, pasionată de călătorii și de profesia sa, pasiune pe care o împărtășea adesea pe rețelele de socializare. Trupul ei a fost găsit la mai bine de o săptămână de când aceasta a decedat.

Ce spune familia fetei despre tragedie?

Citește și: Evoluție îngrijorătoare pe frontul din Ucraina. Rusia a primit sute de rachete balistice din partea Iranului

Vestea tragică a decesului ei a adus o mare durere familiei, iar mama Denisei a transmis un mesaj emoționant pe Facebook.

„Cu durere în suflet vă anunțăm trecerea prematură a dragului nostru copil, Denisa Alexandra, care s-a stins departe de casă, în Japonia. În aceste momente grele, familia sa dorește să își ia rămas-bun și să o aducă acasă, pentru a-i oferi un ultim omagiu și o înmormântare în țara sa de origine. Din păcate, costurile necesare pentru repatrierea corpului sunt extrem de ridicate și depășesc resursele familiei. Transportul internațional, împreună cu procedurile legale și funerare, implică o sumă semnificativă pe care ne este imposibil să o acoperim fără ajutorul dumneavoastră. Facem, așadar, un apel către toți cei care au avut bucuria de a o cunoaște și către cei care doresc să ne sprijine în această perioadă dificilă. Orice contribuție, oricât de mică, ne va aduce mai aproape de a o aduce acasă, lângă cei dragi”, a declarat mama Denisei.

 

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ce înseamnă, de fapt, Vozinha, porecla portarului din Capul Verde care a anihilat Spania la Cupa Mondială
Capital.ro
 Una dintre cele mai puternice economii din lume majorează dobânda-cheie la cel mai ridicat nivel din 1995
Playtech.ro
Problema din locuință care a generat mii de dosare de daună. Mulți români s-au trezit cu pagube neașteptate
Adevarul
Experiența de coșmar a unei mame care s-a angajat cameristă la un hotel din București: „M-am simțit umilită și tratată cu bătaie de joc”
wowbiz.ro
Adi Sînă, acuzat de fostul coleg de la Akcent, Sorin Brotnei, că a destrămat trupa. Declarații explozive: „El lua mai mult și voia mai mult”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Băiat de 14 ani, înecat într-un iaz din Dorohoi. Medicii nu l-au mai putut salva
iamsport.ro
Radu Banciu și-a ales favorita de la Mondial după primele meciuri: ”Îi văd campioni. Cine să-i bată?”
MediaFlux
Cartea de identitate electronică nu mai e gratuită. Cât vor plăti românii pentru noile buletine
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Din ce sunt fabricate brichetele de foc și cât de eficiente sunt în sezonul rece