Mihaela divorțase recent, iar acum locuia împreună cu cele două fiice ale sale, de 13, respectiv 19 ani, într-un apartament din Torino. Vecinii sunt șocați de gestul nebunesc al româncei.
„Poate era prea deprimată şi nimeni nu a acordat atenţie acestui lucru. Părea o femeie puternică, nu ştiu cum i-a trecut prin cap un astfel de lucru. Îmi pare rău pentru fată, era o fată foarte frumoasă. Foarte frumoasă şi foarte inteligentă!”, spune o vecină, potrivit Obervatornews.ro.
Femeia se despărțise de soț în urmă cu câteva luni, iar acesta s-a întors în România. Potrivit noilor informații, se pare că între ea și fiica sa de 13 ani ar fi izbucnit un conflict. Câteva ore mai târziu, fata cea mare, în vârstă de 19 ani, le-a găsit moarte pe amândouă.
Deși a încercat să-și resusciteze sora mai mică până la sosirea medicilor, totul a fost în zadar.
Nu se știe încă ce a determinat-o pe femeie să comită o astfel de oroare. Aceasta nu a lăsat niciun bilet de adio, iar vecinii spun că erau o familie liniștită, care nu făcea probleme nimănui. Cu toate astea, jurnaliștii italieni scriu că după despărțirea de soțul ei, femeia era monitorizată de serviciile sociale. De altfel, presa străină susține că femeia și-ar fi ucis fiica de 13 ani ca să se răzbune pe fostul soț.
Anchetatorii fac în continuare cercetări pentru a stabili cu exactitate împrejurările în care s-a petrecut tragedia.