Echipa feminină de gimnastică a României s-a calificat la JO 2024 de la Paris. Ultima participare a fost în 2012, la Londra, când a obţinut medalia de bronz

Echipa feminină de gimnastică a României s-a calificat, luni seară, la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce a încheiat calificările de la Campionatul Mondial pe locul 10. Ultima participare a fost în 2012, când România a obţinut medalia de bronz.
Filip Stan
03 oct. 2023, 09:10
Echipa feminină de gimnastică a României s-a calificat la JO 2024 de la Paris. Ultima participare a fost în 2012, la Londra, când a obţinut medalia de bronz
Echipa feminină de gimnastică a României s-a calificat la JO 2024 de la Paris. Ultima participare a fost în 2012, la Londra, când a obţinut medalia de bronz FOTO: FRG

Echipa feminină de gimnastică a României s-a calificat la JO 2024 de la Paris. Româncele au încheiat concursul de calificare cu un total de 157.795 puncte (sărituri – 40.099, paralele – 39.132, bârnă 38.965 şi sol 39.599), cu care s-au clasat pe locul 10 şi au obţinut calificarea la Jocurile Olimpice. Nu însă şi în finala Campionatului Mondial de la Anvers, în care vor evolua primele opt, SUA, Marea Britanie, China, Brazilia, Italia, Olanda, Franţa şi Japonia. Totuşi, Ana Maria Bărbosu, cu 52.932 puncte, s-a calificat în finală la individual-compus (locul 19), iar Sabrina Maneca Voinea, cu 13.666 ajunge în finală la sol (locul 8), anunţă FRG.

Citeşte şi: Scandal revoltător la nivel înalt! Cătălina Ponor nu are voie să se apropie de lotul gimnastelor din România

La Jocurile Olimpice de la Paris au obţinut biletele nouă echipe din calificările de la Anvers, care se alătură celor trei calificate deja în 2022, adică SUA, Marea Britanie, Canada, aflate în Top 12 şi în competiţia de luni seară. Echipa feminină a României, cu 12 medalii olimpice în palmares, din care trei de aur, a participat ultima dată la JO la ediţia din 2012, când a obţinut medalia de bronz, în componenţa Cătălina Ponor, Sandra Izbaşa, Larisa Iordache, Diana Bulimar, Diana Chelaru.

La masculin, România va avea un singur reprezentant la JO 2024, pe gimnastul Andrei Muntean, care a obţinut biletele pentru Paris pe baza criteriului FIG prin care primii opt sportivi din clasamentul individual, care nu sunt calificaţi cu echipa, vor concura anul viitor la Jocurile Olimpice. Andrei Muntean s-a clasat pe locul 30 în întrecerea individuală, cu 80.665 puncte, şi va participa pentru a doua oară la Jocurile Olimpice, după Rio 2016.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
Cum îi afectează, de fapt, pe fotbaliștii români noile reguli FIFA privind transferurile. Cazurile Borza, Tavi Popescu sau Rareș Ilie
Capital.ro
UE introduce o nouă clasă de înmatriculare în UE. Regulile, în vigoare din 2027. Șoferii care vor avea parte de schimbări
Playtech.ro
Ce salariu are un procuror DNA în 2026. Cum este format venitul lunar al unui magistrat din cadrul Direcției
Adevarul
„Pe Instagram mă simt ultimul om”. Dezbaterea virală care scoate la iveală un fenomen îngrijorător: statutul social cumpărat pe datorie
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
A numit ”singura echipă care îi poate pune probleme Spaniei” la CM 2026: ”Ascultați ce vă spun!”
MediaFlux
Beneficii pentru românii de peste 40 de ani. Mulți nu știu că au acest drept gratuit în țara noastră
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?