Echipa naţională a României, egală cu a patra echipă a lumii

România a jucat un amical de lux cu Uruguay pe Naţional Arena şi nu s-a făcut de râs, terminând la egalitate, scor 1-1.  Cavani a deschis scorul în minutul 2, iar în repriza secundă Bogdan Stancu a adus egalarea cu o lovitură de cap din centrarea excelentă a lui Torje(50).

29 feb. 2012, 18:21

Naţionala României a înregistrat un rezultat nesperat în faţa reprezentativei Uruguayului, meci disputat pe Naţional Arena şi iîncheiat la egalitate, scor 1-1. Sud-americanii au deschis scorul încă din minutul 2 prin Cavani, cel care a mai avut două mari ocazii de gol şi o bară.

În minutul 26 a venit rândul României să-şi treacă în cont o bară, pe fondul unui joc mai curajos al tricolorilor. Paul Papp a centrat excelent de pe dreapta până la Marius Niculae, a cărui reluare în forţă din prima, de la 11 metri,  a întâlnit transversala.

În echipa tricolorilor au intrat la pauză Bogdan Stancu, Marica, Lazăr şi Bourceanu, cei doi Niculae, Pintilii şi  Neagu fiind lăsaţi de Victor Piţurcă la vestiare.

Gabriel Torje a lănsat o centrare perfectă de pe dreapta, Bogdan Stancu a venit perfect în viteză din spate pe traiectorie şi a reluat cu capul din 6 metri în plasă.

Câteva sute de suporteri de la Peluza Sud au scandat în timpul partidei „La puşcărie, Mitică la puşcărie” şi „Mircea Sandu eşti o mizerie”.

De asemenea, pe parcursul meciului portarul Ciprian Tătăruşanu a fost huiduit, fluierat şi ironizat la apropae fiecare atingere a mingei de suporterii prezenţi în tribune.

La începutul reprizei secunde, suporterii de la Peluza Sud au afişat un banner pe care scria: „FRF=RMGC”. Stewarzii şi jandarmii au intervenit pe a confisca bannerul din mâinile suporterilor şi au avut loc incidente între cele două părţi.

ROMÂNIA – URUGUAY 1-1 (Bogdan Stancu 50 / Cavani 2)

Cele mai importante faze ale meciului:

Finalul partidei.

Min 90+1: Torje trimite la colţul lung, dar mingea trece puţin pe lângă poartă

Min 89: Tănase e prins în ofsaid de o pasă a lui Lazăr

Min 87: Torje încearcă să surprindă cu o execuţie direct spre poartă din lovitură liberă, însă mingea trece peste transversală

Min 82: Şutul lui Cristi Tănase ocoleşte poarta adversă

Min 79: Bogdan Stancu este faultat violent de Godin şi-l loveşte în cădere pe Eguren, care se accidenteaza grav

Min 75: Torje centrează din fază fixă, însă Abreu scoate din careu. Mingea este recuperată de români, ajunge la Mutu, al cărui şut din careu trece peste poartă

Min 70: Mutu respinge excelent din propriul careu mingea căzută pe gazon, după o centrare periculoasă din lovitura liberă executată de Forlan

Min 68: Goian reia pe lângă poartă o centrare din corner

Min 66: B. Stancu scapă singur cu Muslera, dar este blocat de portar

Min 61: Schimbare pentru România: A ieşit Latovlevici, a intrat Găman

Min 60: Probleme în peluză, un grup de suporteri se ia la harţă cu forţele de ordine după ce a fost afişat un banner împotriva FRF. Intervin şi jandarmii în acea zonă

Min 56: Torje centrează pentru Mutu, dar acesta este în ofsaid

Min 50: GOOL ROMÂNIA! Bogdan Stancu egalează cu o lovitură de cap de la 6 metri, din centrarea perfectă a lui Torje

Min 48: Ocazie mare pentru România. Torje primeşte o pasă excelentă de la Costin Lazăr, dar mijlocaşul lui Udinese trimite pe lângă poartă

Min 47: Ramirez şutează cu stângul după o pasă a lui Suarez, dar mingea trece pe lângă poarta lui Tătăruşanu

Schimbări la pauză: Ies Pintilii şi Neagu, intră Bourceanu şi Lazăr. Au ieşit şi Marius Niculae şi Daniel Niculae şi au intrat B. Stancu şi Marica

Min 45: A început repriza a doua.

Finalul primei reprize

Min 45: Pintilii şutează de la 25 de metri pe lângă poartă

Min 40: Ocazie uriaşă pentru Forlan. Acesta a primit de la Caceres, a rămas singur cu Tătăruşanu, însă a şutat peste poartă

Min 36: Cavani trece foarte uşor de Latovlevic, combină scurt cu un coechipier în careu şi reprimeşte în faţa careului mic, unde este agăţat de Tătăruşanu. Arbitrul lasă însă jocuă sa continue deşi era penalty clar

Min 33: Mutu primeşte o centrare lungă de pe dreapta, însă nu reuşeşte preluarea pe piept şi pierde mingea

Min 29: Marius Niculae pasează pe jos pe culoar până la Daniel Niculae, care scapă cu Muslera în careu însă ajunge prea târziu la minge

Min 24: Marius Niculae este la un pas de egalare cu un şut din vole, însă balonul ţinteşte transversala

Min 21: Torje încearcă un şut-centrare, dar mingea iese în aut de poartă

Min 16: Cavani este aproape de 2-0, dar trimite doar în bară centarea perfectă a lui Suarez

Min 13: Cavani intervine bine şi respinge mingea din faţa lui Mutu, care putea scăpa periculos în careul advers

Min 9: Mutu primeşte într-o zonă destul de bună, dar şutul lui trece mult peste transversală

Min 6: Corner pentru România, Daniel Niculae reia cu capul din carel mic, dar oaspeţii resping

Min 5: Mutu şutează la colţul lung, mingea este deviată în corner

Min 2. Uruguay deschide scorul în urma unei faze superbe:  Cavani a şutat cu stângul, fără preluare,  din afara careului

Min 1: A început partida

Echipe de start:

România: Tătăruşanu – Papp, Chiricheş, D.Goian, Latovlevic – I. Neagu, Pintilii  – Torje, Mutu, D. Niculae – M. Niculae. antrenor: Victor Piţurcă.

Uruguay: Muslera – Maxi Pereira, Lugano, Godin, Caceres – A.Rios, D. Perez, Ramirez – Forlan – Suarez, Cavani. Antrenor: Oscar Tabarez.

Arbitru: Viktor Kassai.