Echipa România TV, atacată de romi în timpul percheziţiilor de la Sinteşti

O echipă a postului România TV a fost atacată de câteva femei de etnie romă în timpul percheziţiilor efectuate de poliţişti în comuna Vidra. Camera de filmat a fost spartă cu pietre. Şi maşina Televiziunii Române a fost avariată în urma unui atac al romilor iritaţi de prezenţa presei la acţiunea autorităţilor.
Romania TV
31 mart. 2013, 07:35
Echipa România TV, atacată de romi în timpul percheziţiilor de la Sinteşti

Procurorii şi poliţiştii au întreprins, duminică dimineaţă, 68 de percheziţii în şase judeţe pentru destructurarea unei reţele specializate în înşelăciune, evaziune fiscală şi spălarea banilor. Peste 80 de suspecţi sunt căutaţi de autorităţi în acest dosar, iar cele mai multe percheziţii, 46, au loc în satul Sinteşti, comuna Vidra.

Iritate de prezenţa presei şi de felul în care a fost reflectată acţiunea, câteva femei din sat, probabil rude ale celor căutaţi de poliţie, i-au atacat pe jurnaliştii România TV, dar şi o maşină a postului public de televiziune. Dacă echipa România TV s-a ales cu camera avariată, cei de la TVR au plecat de la Sinteşti cu geamurile sparte la maşini.

Potrivit corespondentului România TV, în urma acestor incidente toată presa a părăsit satul Sinteşti, escortată de jandarmi.

Peste 80 de persoane sunt căutate pentru că au luat credite prin firme fantomă şi folosind documente false, care i-au indus în eroare pe reprezentanţii băncilor. Prejudiciul total creat se ridică la peste 20 de milioane de euro.

DailyBusiness
Vlăduța Lupău a făcut anunțul despre al treilea copil: „O să vă și arăt, ca să fie așa pe dovedite”
Spynews
Triunghi amoros cu final tragic în Sibiu! Un bărbat a fost ucis și îngropat de femeia căreia îi era amant. Ea l-a omorât împreună cu concubinul ei
Fanatik.ro
“Hai să joci pentru România!” Mircea Lucescu a plecat din țară ca să convingă un fotbalist să vina la națională! Ce spune de austriacul Florucz
Capital.ro
Călin Georgescu nu se ascunde. Persoana cu care a fost surprins. A stat non-stop lipit de el, chiar și în Biserică
Playtech.ro
Românii, panicaţi de un alt cutremur! A avut loc în urmă cu puţin timp, este al treilea deja
Adevarul
Costul vieții în 2025: cele mai accesibile și cele mai scumpe țări din lume. Cât te costă să trăiești în România
wowbiz.ro
Ea este mama ucisă pe trecerea de pietoni, în Berceni! Elena avea 35 de ani, iar acasă o mai aștepta un copil
Economica.net
Ce se va întâmpla cu preţurile - Anunţ pentru toţi românii
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
kanald.ro
Tatăl Elenei, femeia lovită mortal pe o trecere de pietoni din București, rupe tăcerea. Unde se grăbea aceasta, împreună cu fiica sa: „Doi copii au rămas fără mamă”
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather anunță o lună noiembrie istorică în România. Temperaturi ciudate în București
iamsport.ro
Nedreptatea trăită la Mondial de ”cel mai bun număr 9” al României! Ar fi fost ignorat pentru ca Răducioiu să fie vândut: ”Acela a fost interesul”
MediaFlux
Poți calatori gratis cu mașina electrică! Iată cum
stirilekanald.ro
Doliu în lumea bisericească! Părintele Ciprian Necula a încetat din viață: „A fost cunoscut și iubit pentru blândețea și lumina pe care le răspândea în jurul său”
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025