Echipaj medical agresat şi autospecială SMURD avariată în timpul unei intervenţii. A fost deschis dosar penal

Un bărbat din Mureş s-a ales cu dosar penal după ce a agresat un echipaj medical şi a avariat o autospecială SMURD B2, care intervenise să-i acorde îngrijiri medicale soţiei lui.
Alina Costache
20 aug. 2021, 14:17
Echipaj medical agresat şi autospecială SMURD avariată în timpul unei intervenţii. A fost deschis dosar penal

Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Mureş a anunţat că a sesizat Parchetul de pe lângă Judecătoria Târgu Mureş în cazul bărbatului care a agresat un echipaj medical şi a avariat o autospecială SMURD B2, care seara trecute a intrevenit pentru a-i acorda îngrjiri medicale soţiei lui.

„Poliţiştii din cadrul Poliţiei municipiului Târgu Mureş au fost sesizaţi de către reprezentanţi ai Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Mureş cu privire la faptul că membrii unui echipaj SMURD, cu ocazia unei intervenţii medicale pe raza municipiului Târgu Mureş, au fost agresaţi fizic de către un bărbat prezent la faţa locului, care, totodată, a distrus şi portiera autospecialei SMURD. În cauză a fost sesizat Parchetul de pe lângă Judecătoria Târgu Mureş, iar cercetările sunt continuate în vederea stabilirii cu exactitate a stării de fapt, identificării autorului şi luării măsurilor ce se impun”, a arătat IPJ Mureş într-un comunicat de presă.

Citeşte şi: Copii din Suceava, Bucureşti, Argeş, depistaţi cu COVID-19 după ce au mers în tabără

Incidentul s-a petrecut joi seară, în jurul orei 20,20, în timp ce un echipaj de prim ajutor SMURD intervenea pe raza municipiului Târgu Mureş, pe strada Valea Rece.

„Odată ajunşi la locul solicitării, victima de sex feminin s-a prezentat la ambulanţă pentru acordarea primului ajutor, pacienta desfăcându-şi singură faşa, deşi paramedicii i-au cerut că această manevră trebuie efectuată de ei. O persoană de sex masculin, care s-a recomandat ca fiind soţul pacientei, a devenit agresiv verbal, adresând injurii la adresa echipajului, ulterior devenind agresiv fizic, lovindu-l pe unul dintre paramedici în zona pectoralului drept. Agresorul a încercat să spargă geamul şi oglinda portierei de la autospecială, instigând la violenţă şi pe celelalte persoane aflate la faţa locului. După aceasta, a agresat fizic şi pe paramedicul aflat în cabina medicală, ca pe urmă să distrugă uşa laterală a autospecialei. În momentul în care echipajul era agresat, s-a solicitat pe staţia radio sprijin al poliţiei sau al jandarmeriei. Ambulanţa s-a retras în aşteptarea respectivelor echipaje solicitate, continuând acordarea primului ajutor pacientei, constatând la examinare o plagă superficială la nivelul membrului superior stâng. S-a efectuat toaletarea plăgii şi pansarea cu tampon steril, neputând efectua transportul către spital, din cauza defecţiunii ambulanţei survenite în urma atacului”, a precizat ISU Mureş.

Citeşte şi: O femeie însărcinată și cei doi copii ai ei, loviți pe o trecere de pietoni din Arad

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ce gest au făcut colegii Raisei, fetița omorâtă de polițist pe trecerea de pietoni, în ziua absolvirii. Mama ei a reacționat
Bzi.ro
Iulia Albu are casă de 1,2 milioane de euro, dar mobila e reciclată! „Unele piese le-am găsit la gunoi!”
Fanatik.ro
Țepe cu vacanțe în Grecia. Atenție cui plătiți avansul! Cum sunt „clonate” cazările, iar turiștii ajung să trimită bani unor escroci
Capital.ro
România a înlemnit. Ion Iliescu personal a făcut anunțul despre moarte
Playtech.ro
Cât costă două şezlonguri şi o umbrelă la Marble Beach, în Thassos? Preţurile au crescut faţă de anul trecut
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Se pregătește America să lovească instalația nucleară Fordo din Iran? Mișcările militare care sugerează o posibilă escaladare
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Jador, adevărul despre drugtestul pozitiv din urmă cu o lună. Ce ar fi consumat, de fapt, manelistul: „Mi-a dat Bogdan...”
Spynews
Ozana Barabancea, testată pozitiv la COVID-19! Cum se simte cântăreața: „Să mă învăț să mai stau și acasă”
Evz.ro
Salatele din supermarketuri, periculoase. Poți ajunge la Urgențe
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Cum arată Sandra Izbașa la 35 de ani. Campioana s-a retras de mai bine de un deceniu
kanald.ro
Alocații de patru ori mai mari pentru fiecare copil! Documentul pe care trebuie să-l depună părinții
Cancan.ro
Americanii sunt în stare de șoc! Cine ar fi, de fapt, femeia care se afișează la brațul lui Donald Trump: 'Melania îl detestă! Este doar o
Playsport.ro
Nokia 1100, cu touch revoluționar și baterie care ține 4 săptămâni, ar spulbera concurența, dar totul...
Capital.ro
Decizie pentru proprietarii de mașini pe motorină. Se achită obligatoriu. Majorare de azi, 19 iunie
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Gigi Becali a luat decizia, după plecarea lui Nicușor Dan
stirilekanald.ro
Doliu în lumea medicală din România! A murit la doar 33 de ani pe tura de gardă
Se dau bani în plus la pensie pentru o anumită categorie de seniori: Anunțul făcut de ASF
MediaFlux
Prețuri noi la curent de la 1 iulie. Cine primește ajutor de la stat și cum îți poți alege cel mai bun tarif la energie electrică
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Limitele delicate ale consimțământului în societatea românească contemporană