Olanda, Italia şi Belgia, în recesiune. Economia europeană s-a contractat cu 0,3% în T4

Economia zonei euro cât şi cea a întregii Uniuni Europene a scăzut cu 0,3% în trimestrul 4 din 2011 faţă de trimestrul anterior, prima contracţie trimestrială înregistrată din anul 2009, potrivit Eurostat. Dacă datele pentru primul trimestru din 2012 vor arăta o nouă scădere, atunci economia Europei va intra oficial în recesiune. 
Mihai Baniţă
15 feb. 2012, 10:35
Olanda, Italia şi Belgia, în recesiune. Economia europeană s-a contractat cu 0,3% în T4

Economia zonei euro a crescut cu 0,7 în T4 2011 faţă de T4 2010, în timp ce pentru Uniunea Europeană datele arată o creştere de 0,9%.

Datele arată că Olanda a intrat în recesiune, după ce produsul intern brut s-a contractat cu 0,4% în T3 faţă de T2, şi cu 0,7% în T4 faţă de T3. Economia Italiei a căzut şi ea timp de două trimestre consecutive cu 0,2%, respectiv 0,7%. De asemenea, Belgia a înregistrat cel de-al doilea trimestru consecutiv de contracţie a PIB, contracţia fiind însă redusă: 0,1% în T3 şi 0,2% în T4.

PIB al Portugaliei s-a contractat pe tot parcursul anului trecut, iar în T4 a înregistrat cea mai mare cădere din UE cu 1,3%. Economia Greciei a căzut cu 7% în T4 2011 faţă de acelaşi trimestru din 2010 – ELSTAT, statistica oficială elenă, nu raportează variaţia PIB de la trimestru la trimestru, ci doar pe cea anuală.

După o stagnare în T3, PIB al Spaniei a căzut cu 0,3% în T4. Austria a înregistrat şi ea o scădere a activităţii economice la sfârşitul anului trecut, cu -0,1% la PIB din T4.

Franţa a continuat să crească, în timp ce economia Germaniei, cea mai mare din Europa, a pierdut din avânt şi a căzut cu 0,2% în ultimul trimestru al anului raportat la cel precedent, situaţie în care se găseşte şi Marea Britanie.

Alte ţări care au înregistrat o scădere a activităţii economice în T4 din cele care au raportat la Eurostat sunt Cehia (-0,3%), Estonia (-0,8%), Lituania (-0,9%) şi România (-0,2%).

Letonia şi Slovacian au înregistrat creşteri consitente, de 0,8-0,9%, în timp ce Ungaria şi Bulgaria s-au menţinut pe linia de plutire, cu +0,3% şi +0,4%.

DailyBusiness
Cine l-ar putea înlocui pe premierul britanic Keir Starmer, dacă scandalul legat de Epstein va pune capăt mandatului său
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
A venit să semneze cu Steaua, a negociat cu Rapid și a ajuns la Dinamo! Povestea transferului care a zguduit fotbalul românesc
Capital.ro
Reguli la bloc. Plătești în continuare, chiar dacă te-ai separat și ai centrală proprie. Locatarii care vor fi taxați de asociația de proprietari
Playtech.ro
Prognoza meteo pentru următoarele două săptămâni. Vremea se schimbă brusc de la o zi alta
Adevarul
Degeaba spargem monopolul CNAS dacă sacul e gol. Expert: „Banii nu ajung pentru că nici nu au cum să ajungă”
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cântăreața de muzică populară Mihaela Cojocaru s-a stins din viață la 52 de ani: „Nu cred așa ceva”
iamsport.ro
”O firmă imensă” din România, în negocieri pentru preluarea Stelei: ”Am asistat la discuții”
MediaFlux
Ilie Bolojan se gândește la demisie. De ce e nemulțumit premierul
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj