Edilul vitezoman. Accident cu două victime, provocat de un primar din Buzău VIDEO

Un primar din Buzău a provocat vineri un grav accident de circulaţie. Doi oameni, pasageri în maşina condusă de el, au fost răniţi după ce autoturismul a intrat în plin într-o automacara care circula regulamentar. Victimele, mamă şi fiică, fuseseră luate la ocazie de primar.
Iulian Tudor
26 iul. 2013, 13:46
Edilul vitezoman. Accident cu două victime, provocat de un primar din Buzău VIDEO

Primarul comunei Smeeni (judeţul Buzău) nu băuse înainte de a se urca la volan, însă conducea cu viteză. El a pierdut controlul volanului într-o curbă şi a intrat cu maşina într-o automacara.

N-am avut ce să-i fac, am încercat să evit, dar a venit frontal în mine. A frânat, nu a putut să evite, dar nu am avut ce să-i fac”, a declarat pentru România TV Vasile Neagu, şoferul automacaralei.

Impactul a fost violent, maşina a ajuns într-un şanţ, la 5 metri distanţă. Autoturismul a lăsat pe asfalt urme de frânare pe o lungime de peste 30 de metri.

Exact unde este curba am început să frânez. Era o căruţă în faţă, o maşină în spate. Cred că aveam 90-100 km/oră„, a povestit primarul.

O femeie de 31 de ani şi fiica ei de 7 ani, aflate în maşina primarului, au fost transportate la spital, femeia fiind în stare gravă. Cele două fuseseră luate la ocazie de bărbat, de pe marginea drumului.

Primarul a scăpat nevătămat pentru că maşina era dotată cu airbag. El este acum cercetat pentru vătămare corporală din culpă.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Ce s-a întâmplat cu actorul care l-a interpretat pe Iisus. Blestemul neștiut al acestui rol
Fanatik.ro
Revoluție în medicina dentară! Terapia care ar putea regenera dinții, testată pe oameni în Japonia. Dr. Yazan Aqrabawi: „Moment de cotitură”
Capital.ro
Proprietarii din București care trebuie să dea banii înapoi. Rate pe 5 ani sau ipotecă pe 15 ani pentru consolidări
Playtech.ro
Elevii revin la școală miercuri, 15 aprilie. Câte zile libere mai au până la vacanța de vară
Adevarul
Cine a câștigat și cine a pierdut în negocierea pentru șefii parchetelor. Fost consilier prezidențial: „Putem specula că în pachet au intrat și șefii serviciilor”
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
”Dacă nu era Lucescu, Steaua nu câștiga Cupa Campionilor”. Mesajul primit de Florin Prunea, în direct, din partea unui ultras stelist important
MediaFlux
VIDEO Momente emoționante la înmormântarea lui Mircea Lucescu! A fost aplaudat prelung
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj