Efectele „colaterale” ale seismelor: Cutremurul din China a pus pe fugă până şi urşii panda VIDEO

Cutremurul din nord-vestul Chinei i-a traumatizat nu numai pe oameni. Chiar şi urşii panda, emblema provinciei Sichuan, au intrat în panică atunci când Pământul a început să se zguduie.
Filip Stan
22 apr. 2013, 14:23
Efectele

Cei 62 de urşi din rezervaţia naturală au avut reacţii nemaiîntâlnite până acum, mai ales că aceste animalele sunt de obicei foarte lente.

De exemplu, un urs a fost fost filmat în timp ce alerga în toate direcţiile în momentul seismului. El a încercat apoi să se caţere într-un copac. În zadar însă.

Alţi urşi şi-au găsit refugiul la înălţime. Ei s-au căţărat în cei mai înalţi copaci, iar abia după zeci de minute au revenit la sol.

Provincia Sichuan a fost zguduită sâmbătă de un cutremur cu magnitudinea de 6.6, în urmă căruia aproape 200 de oameni au murit, iar peste 11.500 au fost răniţi. Seismul a fost urmat de peste 2.000 de replici.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Cine este mama copilului dispărut din Sibiu. Ce spun oamenii
Fanatik.ro
Sorana Cîrstea a intrat în istorie după calificarea în semifinale la Roma. Românca, peste Serena Williams
Capital.ro
Reguli la bloc în România. Se poate ajunge până la dosar penal. Vor fi sesizate Primăria, Poliția și ITM-ul
Playtech.ro
„Nora şi ginerele îşi moştenesc socrii?”. Explicaţia oficială a unui avocat
Adevarul
Trenul „Leon” fabricat la Electroputere Pașcani va transporta astronauți și experți aerospațiali, la 45 de ani de la zborul lui Dumitru Prunariu
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
VIDEO Momentul în care o mamă și copilul ei sunt loviți pe trecere de o mașină condusă de un șofer de 79 de ani, în Eforie Sud
iamsport.ro
Verdict acid în direct: ”Va fi un blat la baraj între FCSB și Botoșani! SuperLiga e cel mai stânjenitor campionat din lume”
MediaFlux
Putin pregătește cea mai puternică rachetă balistică din lume. Sarmat sau ”Satana 2” va fi trimisă într-o zonă critică
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi