Efectivele forţelor de ordine franceze sunt suplimentate de Crăciun pentru prevenirea atacurilor teroriste

Autoritățile franceze au mobilizat, pentru a preveni eventuale atacuri teroriste de Crăciun, efective suplimentare de peste 91.000 de polițiști, jandarmi sau soldați, a anunțat vineri ministrul francez de interne, Bruno Le Roux, citat de agenția EFE.
Iulian Tudor
23 dec. 2016, 18:22
Efectivele forţelor de ordine franceze sunt suplimentate de Crăciun pentru prevenirea atacurilor teroriste

„Amenințarea (teroristă) este ridicată, dar răspunsul nostru nu a fost niciodată atât de puternic”, a declarat Le Roux în timp ce vizita o gară pariziană.

Totuși, dispozitivul de securitate mobilizat acum este inferior celui din perioada similară a anului trecut, când în urma atacurilor teroriste din 13 noiembrie efectivele forțelor de ordine trimise să patruleze pe străzi au fost suplimentate cu circa 120.000 de membri.

Același ministru a semnalat, după atacul terorist petrecut luni, în Germania, într-o piață de Crăciun la Berlin, că târgurile de acest fel din Franța rămân deschise, dar în perimetrul lor sunt sporite măsurile de securitate.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Tragedie! Un pilot de curse a murit împreună cu întreaga familie într-un accident aviatic
Capital.ro
Doliu în presa din România. O jurnalistă s-a aruncat de la etajul 7 și a murit. Ce mesaj a postat înainte: Dă-mi, Doamne…
Playtech.ro
Truc vechi pentru a încălzi caloriferele mai tare. Nu trebuie să umbli la termostat
Adevarul
Cine erau tinerii morți în accidentul din Bacău. Urmau să anunțe de Crăciun că vor avea un copil
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Bölöni l-a numit ”cel mai bun din Europa” pe fotbalistul Generației de Aur: ”Peste Beckenbauer! Era elegant și eficace”
MediaFlux
Vechime la pensie diferită! Românii care vor avea parte de alt calcul
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet