Elena Lasconi, despre sondajul invocat de Nicușor Dan: ”Nu am încredere în sondaje. Nu pot să fac un pas înapoi. Eu am o mare responsabilitate, cele 1,7 milioane de voturi”

Șefa USR, Elena Lasconi, nu are încredere în cifrele sondajului prezentat de Nicușor Dan și subliniază că nu poate face ”un pas înapoi” în cursa pentru Cotroceni câtă vreme ea are ”o mare responsabilitate, cele 1,7 milioane de voturi” obținute în turul 1 al scrutinului din noiembrie 2024.
Irina Dumitrescu
07 ian. 2025, 22:47
Elena Lasconi, despre sondajul invocat de Nicușor Dan: ”Nu am încredere în sondaje. Nu pot să fac un pas înapoi. Eu am o mare responsabilitate, cele 1,7 milioane de voturi”

Elena Lasconi a vorbit, marți, despre sondajul invocat de Nicușor Dan, potrivit căruia ea ar obține doar șapte-opt la sută la prezidențiale.

Șefa USR a subliniat că nu are are încredere în sondaje, aducând ca argument turul 1 al prezidențialelor de anul trecut.

”Înainte de alegeri nimeni nu-mi dădea nicio șansă, dar am certitudinea că am fost votată de 1,7 milioane de români. Voturi concrete, nu sondaje de opinie. Dacă e să ne luăm după sondajele de opinie, eu câștigam alegerile prezidențiale. Aveam sondaje făcute inclusiv în diaspora, iar decizia CCR a fost pentru a mă scoate pe mine din cursa prezidențială”, a spus ea, la digi24.

În același context, Elena Lasconi a subliniat că are ”o mare responsabilitate, cele 1,7 milioane de voturi” obținute în turul 1 al prezidențialelor din 2024, și din acest motiv nu la renunța la candidatura pentru Cotroceni. ”Nu pot să fac un pas înapoi”, a subliniat ea.

Elena Lasconi a mai spus că nu s-a întâlnit cu Nicușor Dan, răspunzând astfel unei întrebări privind o eventuală susținere a USR pentru candidatura actualului edil-șef al Capitalei.

”Nu a existat nicio întâlnire cu Nicușor Dan. Nu m-a contactat, după cum nu m-a contactat nici atunci când și-a anunțat candidatura și a spus că vorbise cu liderii partidelor. Aștept să-mi facă o invitație, sunt deschisă dialogului”, spus șefa USR.

Citește și Crin Antonescu, despre relația cu Marcel Ciolacu după autosuspendarea candidaturii sale: „Nu-l bănuiesc de vreo lucrătură”

În privința celorlalți candidați la prezidențiale, Lasconi a vorbit despre un ”joc al sistemului”, potrivit căruia, ”dacă nu o să fie Crin Antonescu”, în cursa pentru Cotroceni va intra Marcel Ciolacu.

”Este un joc pe care văd că îl fac foarte bine politicienii mici care ne conduc și astăzi. Mă gândesc că acum o să vină salvatorul, nu-i așa? Dacă nu o să fie Crin Antonescu, o să se sacrifice domnul Ciolacu să candideze la prezidențiale. Este exact ca în ’89 când au venit teroriștii și am avut salvatorul Iliescu votat cu peste 80%. Căutăm de 35 de ani teroriștii. O să mai treacă încă 35 de ani și o să căutăm rușii de la alegeri. Eu cred că este un joc al sistemului”, a afirmat șefa USR.

Întrebată dacă președintele PNL, Ilie Bolojan, ar fi implicat în acest ”joc”, Elena Lasconi a spus că nu, menționându-i în schimb pe Klaus Iohannis și Marcel Ciolacu.

”Cărțile se joacă între Iohannis și Ciolacu. Este foarte posibil să se întâmple asta (să candideze, din nou, Marcel Ciolacu – n.r.). Este o intuiție, pentru că sunt mai multe lucruri pe care le-am trăit în ultimele luni.  Nu cred că știe domnul Antonescu de acest joc. Eu îi transmit mult succes”, a spus șefa USR.

Primarul Capitalei, Nicuşor Dan, a vorbit, luni, despre un sondaj intern privind intențiile de vot la prezidențiale, realizat de echipa sa. Potrivit respectivului sondaj, independentul Călin Georgescu, în toate scenariile testate, este peste 40 la sută intenţie de vot, iar următorul plasat în sondaj este Crin Antonescu, undeva între 22 și 24 la sută şi el, cu 16-18 la sută, a precizat edilul.

Rectorul SNSPA, Remus Pricopie, a afirmat ulterior că demersul lui Nicuṣor Dan, prin care acesta a anunţat un procent de 40 la sută pentru Călin Georgescu, ”este iresponsabil”, deoarece ”promovează un politician pro-rus, cu discurs şi acţiuni legionare şi, în acelaşi timp, încearcă să arunce în nerelevanţă alţi candidaţi serioşi”.

Citește și EXCLUSIV Dana Budeanu, despre măsurile extreme anunțate de Donald Trump: „În maxim șase luni se termină războiul” / „Se va intra în forță, Canada se predă”

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Gigi Becali îl bagă în ședință pe Darius Olaru după FC Argeș – FCSB 1-0: „O să-l sun să îl rog asta!”
Capital.ro
Medicamentele care te lasă fără permis de conducere. Pot influența testele antidrog: Conțin substanțe similare unor droguri
Playtech.ro
Cea mai importantă ramură dintr-un pom: la ce să fii atent când tai copacii din grădină
Adevarul
Câte kilograme sunt normale și de ce greutatea ideală nu există. Medic: „Circumferința taliei poate spune mai mult decât cântarul”
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Sergiu, tânărul împușcat în Italia a fost înmormântat! Imaginile DURERII cu momentul în care mam... Vezi mai mult
iamsport.ro
BREAKING | Rivala din SuperLiga 'încearcă să îl deturneze' pe Moruțan din drumul spre Rapid: 'Așa am auzit'
MediaFlux
Vouchere de vacanță 2026. Noi modificări pentru angajați. Cum vor putea fi folosite
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend