Elena Lasconi, primar în Câmpulung Muscel, se plânge de alocările lui Cîţu: „Aici toate străzile sunt praf. Iau în calcul să fac un credit”

Elena Lasconi, unul dintre semnatarii scrisorii deschise în care primarii USR condamnă alocarea pe criterii politice a unui miliard de lei din Fondul de rezervă al Guvernului, arată că nu-şi poate atinge obiectivele propuse.
Filip Stan
13 oct. 2021, 11:39
Elena Lasconi, primar în Câmpulung Muscel, se plânge de alocările lui Cîţu:

Fost jurnalist la Pro TV, edilul oraşului Câmpulung Muscel (Argeş) Elena Lasconi explică ce proiecte au rămas nerealizate ca urmare a deciziei luate de premierul liberal Florin Cîţu, pentru unele dintre ele având gata toată documentaţia necesară.

”E păcat că politicienii din ziua de azi nu folosesc politica drept un instrument cu ajutorul căruia să-i ajute pe oameni. E mai importantă puterea şi poziţia în partid. E trist că se întâmplă lucrul ăsta”, spune primăriţa.

Lucrările aşteptate de locuitorii din Câmpulung Muscel, pentru care Elena Lasconi îşi pusese speranţe în banii ajunşi, până la urmă, la alte primării, rămân în aşteptare.

Elena Lasconi: „Din cele 225 de străzi ale oraşului, nu cred că există două care să fie OK”

“Ne-ar fi trebuit fonduri pentru nişte străzi la care aveam inclusiv studii de fezabilitate, care trebuie asfaltate. Bani europeni nu sunt pentru asfaltare până în 2027 şi aici toate străzile sunt praf. Din cele 225 de străzi ale oraşului, nu cred că există două care să fie OK, pentru că şi alea sunt cârpite. Mai avem un pod foarte tranzitat, care, conform expertizei, trebuie demolat.

Avem studii de fezabilitate inclusiv pentru locuri de joacă pentru copii. În ultimii zece ani, locurile de joacă au fost făcute fără autorizaţie. Ne-ar fi fost de ajutor şi pentru finalizarea lucrărilor la Bulevardul Pardon, la care avem finanţare, dar, pentru că preţurile materialelor de construcţii au crescut cu peste 45%, este posibil ca şi valoarea lucrărilor să crească”, se plânge edilul, potrivit Adevarul.

“Trebuie să te descurci din fonduri proprii, ceea ce este exclus, aşa că iau în calcul şi varianta de a face un credit”, încheie Elena Lasconi.

Citeşte şi: Ilfov ar putea intra în carantină, după ce rata de infectare a ajuns la 15 la mie. Autorităţile cer ca TOATE şcolile din judeţ să fie închise

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
A murit un celebru interlop român din garda veche! Familia lui este în stare de șoc
Fanatik.ro
Cine e cea mai frumoasă fotbalistă din lume. Tânăra le-a detronat pe Alisha Lehmann și Ana Maria Markovic 
Capital.ro
Amenzi de până la 1.500 de lei pentru șoferi. O primărie introduce reguli noi pentru parcări. Vor fi obligați să mute mașina
Playtech.ro
300 de euro chiria pe lună pentru o mini căsuță departe de oraș. Cum arată una dintre cele mai comentate chirii din Cluj
Adevarul
SURSE Nicușor Dan amână desemnarea premierului. Tomac nu are majoritate
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Numărul cazurilor de hantavirus crește alarmant! Ce spun specialiștii Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii
iamsport.ro
Emil Grădinescu acuză interferența Rusiei la Eurovision: ”E mâna Moscovei!” + Laude la adresa Alexandrei Căpitănescu: ”Lumea a mai uitat de manelele care ne otrăvesc sufletul și mintea”
MediaFlux
Ajutor de la stat pentru tineri și adulți. Se lansează „Inițiativa ALMA” cu un buget de 20 milioane de euro
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți