Elena Merişoreanu şi-a pus casa la dispoziţie pentru refugiaţi: „Compătimirea nu își are rostul. Sunt oameni simpli care le oferă un adăpost, darămite noi, ăștia cu dare de mână?”

Elena Merişoreanu este unul dintre foarte mulţii artişti români care au pus umărul la într-ajutorarea refugiaţilor ucraineni. Imrpesionată de drama milioanelor de cetăţeni ucraineni rămaşi fără adăpost, interpreta de muzică populară a decis să pună la dispoziţia câtorva dintre ei o locuinţă.
Oana Anghel
01 mart. 2022, 09:29
Elena Merişoreanu şi-a pus casa la dispoziţie pentru refugiaţi:

Elena Merişoreanu împreună cu familia ei şi-au pus casele la dispoziţie pentru refugiaţi. În plus, artista îşi îndeamnă colegii de breaslă să îi urmeze exepmlul şi să fie solidari cu drama vecinilor noştri, ajutându-i cu ce pot.

Compătimirea nu își are rostul, trebuie să fim solidari. Mă uit că oameni simpli se gândesc la cei care nu au și vor să le ofere un adăpost, darămite noi, ăștia cu dare de mână. Îmi îndemn colegii să se mobilizeze și ei. Când vezi mamele acelea cu copii de mână și în cărucioare, cu lacrimi în ochi, nu te lasă inima. Să-i ajutăm, să nu li se spulbere visurile”, a declarat îndrăgita solistă de muzică populară pentru Click

Citeste si Soția lui Flick, direct afectată de războiul din Ucraina. Familia ei se află în mijlocul bombardamentelor: „Ai mei, dacă se uită pe geam, văd tancuri şi le e frică să iasă din casă să ajungă la buncăr”

Elena Merişoreanu şi-a pus casa la dispoziţie pentru refugiaţi

Artista spune că a avut spectacole, în câteva rânduri, în Ucraina. În plus, are prieteni care locuiesc chiar în capitala Ucrainei. Impresionată de drama vecinilor noştri, mai cu seamă a copilaşilor care nu înţeleg ce se întâmplă, solista nu a putut să stea cu mâinile în sân.

Sunt cutremurată de ce se întâmplă în Ucraina, mi-a ridicat tensiunea. Nu vom sta cu mâinile în sân, vom oferi adăpost celor care au nevoie. Mai ales că am prieteni în Ucraina, pentru că am cântat de vreo trei ori în Ucraina, la Odesa și în Kiev. La Șerineasa (jud. Vâlcea, n.red.), unde e casa soțului, vom găzdui o familie, iar la București, unde e căsuța noastră, o dăm în folosință unei familii de ucraineni, până se liniștește furtuna.

Fiica-mea, Raluca, are o casă la Snagov și deja se pregătește să găzduiască o familie cu doi copii. A cumpărat alimente, și mă uit că până și nepoatele mele s-au mobilizat. Au umplut cărucioare cu jucării și baxuri de mâncare pentru a duce la oamenii ăștia amărâți”, a declarat Elena Merișoreanu.

Citeste si Motivul incredibil pentru care Dani Mocanu a refuzat să compună o manea despre război

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imagini de la priveghiul interlopului Ilie Bălăceanu, pe lux și opulență! Casa lui, plină ochi
Fanatik.ro
Fotbalistul de la FCSB care l-a șocat pe Andrei Nicolescu: „E ireal cum a reușit să păcălească și să stea în teren!”
Capital.ro
Permisul auto digital schimbă regulile pentru șoferi. Ce pregătește UE după 2026 și ce vor face cei care-l refuză
Playtech.ro
Poți închiria, modifica sau vinde un imobil dacă ai doar drept de folosință? Ce prevede legea în România
Adevarul
Răsturnare de situaţie în cazul copilului de 2 ani mort lângă un tobogan gonflabil. Care este, de fapt, cauza decesului
wowbiz.ro
Primele măsuri după ce o dronă s-a prăbușit în Galați, anunțate de Nicușor Dan: „Consulul Rusiei de la Constanţa a fost declarată persoană non grata, iar consulatul se va închide”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este băiețelul care și-a pierdut viața în timp ce se afla pe un tobogan gonflabil, în Satu Mare. Părinții sunt devastați
iamsport.ro
Cristi Chivu este supărat pe un antrenor român: ”Nu uită chestia asta!”
MediaFlux
Ce este complet interzis să faci în cele două zile de Rusalii! Toți credincioșii trebuie să știe asta pe 31 mai și 1 iunie 2026
stirilekanald.ro
Ce sunt bacteriile bune și cum le alegi
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți