Elena Udrea a alocat sume enorme pentru comuna Nana: peste 2,5 milioane de lei VIDEO

Elena Udrea a alocat comunei Nana sume enorme în perioada în care a fost ministru al Devoltării! Liderul Partidului Mişcarea Populară (PMP) a dat în mai multe tranşe aproximativ 2,5 milioane de lei comunei unde şeful statului şi-a cumpărat acum teren.
Romania TV
12 mai 2014, 08:07
Elena Udrea a alocat sume enorme pentru comuna Nana: peste 2,5 milioane de lei VIDEO

Sumele au fost mărite constant pentru podeţe, străzi, un parc şi un stadion comunal, chiar şi după ce Guvernul a tăiat salariile românilor.

Astfel, Elena Udrea a alocat 1.655.000 lei pentru repararea podeţelor din comună, 510.000 lei pentru amenajarea unui stadion comunal şi 460.000 lei pentru realizarea unui parc. În total, a fost alocată suma de 2.625.000 lei, potrivit hotărârilor de Guvern.

Recent, Corpul de Control al premierului a prezentat un raport privind activitatea Elenei Udrea la conducerea Ministerului Dezvoltării.

Experții guvernamentali au descoprit o serie de ilegalități la acordarea de contracte cu bani europeni: falsificări de documente, finanțări neeligibile, lucrări fără autorizații, contracte cu dedicații. Corpul de control al premierului va sesiza Parchetul General.

Elena Udrea a făcut câteva precizări legate de concluziile raportului Corpului de control al premierului: „Aici sunt foarte multe lucruri incorecte: Nu e vorba de un program din Ministerul Dezvoltării Regionale și Turismului, ci este vorba de un program pe Ordonanța 7. Nu e vorba de bani europeni, ci de bani guvernamentali.  Nu cred în nici un raport al acestui Corp de Control folosit de premierul Victor Ponta împotriva adversarilor politici și ultima oară și împotriva cetățenilor. Cine mai crede în acțiunea premierului care amenință adversarii politici cu instrumentul Corpul de Control? Dar dacă domnul Ponta ar avea ca instrument Parchetul, ce s-ar întâmpla?”.

 

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Gigi Mustață a vorbit despre acuzele care i se aduc: „E mai greu să fiu cumpărat de Gigi Becali. Și nu doar de el”. Exclusiv
Capital.ro
Reguli la bloc. Lege pentru toți proprietarii. Fapta care nu poate fi sancționată, chiar dacă nu există acordul asociației de proprietari
Playtech.ro
Cum face Cătălin Scărlătescu piftia de casă. Rețeta moștenită de la bunica lui
Adevarul
Băsescu cere desființarea Coaliției și-l atacă pe Grindeanu: „Crede că obligația lui e să servească doar PSD”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Noi întreruperi ale curentului electric în București, Ilfov și Giurgiu. Zonele unde alimentarea cu energie va fi oprită temporar
iamsport.ro
Omul care i-a acuzat direct pe Becali, Varga și Rotaru, victima a două tentative de asasinat: ”Sunt urme de otravă, dar să nu spuneți că v-am zis eu!”
MediaFlux
Avertisment dur pentru români! Va conta unde locuiesc și ce loc de muncă au
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Certificat de Reputație în Afaceri – de ce merită să ai grijă din timp de reputația online