Elena Udrea şi-ar dori ca unul dintre partide să propună o femeie candidat la preşedinţie

Ministrul dezvoltării, Elena Udrea, susţine, într-o postare pe blogul personal, că femeile pot ocupa orice funcţie de conducere pe care o deţine astăzi un bărbat şi îşi doreşte ca unul dintre partide să propună o femeie pentru a candida la funcţia supremă în stat.
Romania TV
01 nov. 2011, 16:39
Elena Udrea şi-ar dori ca unul dintre partide să propună o femeie candidat la preşedinţie

Elena Udrea este de părere că mult timp, în lume, dar mai ales în România, s-a crezut că politica este prin excelenţă un joc al bărbaţilor şi că este nevoie să joci după regulile lor, pentru a avea acces la funcţii importante, mai puţin la funcţia cea mai importantă în stat.

Udrea afirmă că, în prezent, există nu mai puţin de 9 femei care deţin funcţia de preşedinte al ţărilor lor. Udrea enumeră pe Dilma Rousseff (Brazilia),  Laura Chinchilla (Costa Rica), şi Cristina Kirchner (reconfirmată preşedinte al Argentinei pe 23 noiembrie).

În opinia ministrului, acest lucru înseamnă că accesul femeii la vârful politicii nu este condiţionat de dezvoltarea economică a ţării, ci doar de priceperea ei.

„Se pare că acest lucru a început să fie înţeles şi de vecinii noştri bulgari. Maglena Kuneva a obţinut locul trei în alegerile prezidenţiale cu o săptămână în urmă, fiind votată de 14% din electorat. Fostul comisar european a candidat din partea Mişcării Naţionale pentru Stabilitate şi Progres, partidul care l-a propulsat pe Simeon al II-lea în 2001 la funcţia de Prim-ministru”, scrie Elena Udrea pe blog.

Ministrul spune că şi-aş dori foarte mult să vadă că, şi în România, unul dintre partidele mari e suficient de deschis să propună o femeie curajoasă şi pricepută la cea mai importantă funcţie în stat.

DailyBusiness
Laureatul Nobel Joseph Stiglitz spune că inteligența artificială nu doar că îți poate lua locul de muncă, dar va face clasa „tech bro” și mai bogată
Spynews
Panică în Dubai! O dronă a lovit un zgârie-nori. Imagini terifiante
Fanatik.ro
La ce tehnică tradițională chineză a apelat un fotbalist de la Juventus pentru recuperare. Imaginea cu care și-a uimit fanii
Capital.ro
Bancnotele de care trebuie să te ferești. Regulă pentru românii care primesc lei sau euro în numerar
Playtech.ro
Parbrize sau parbrizuri, care este varianta de plural corectă? Greșeala pe care mulți români o fac fără să știe
Adevarul
Ce țări europene pot fi lovite de dronele și rachetele iraniene dacă Iranul ar ataca Europa. Care este cel mai mare risc
wowbiz.ro
Motivul pentru care colegii din trupa Holograf nu își vor lua rămas-bun de la Mugurel Vrabete la Sala Palatului! Gestul emoționant pe care l-a făcut soția lui Romeo Dediu la priveghi | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
Sorin Cârțu l-a făcut praf pe fostul conducător din fotbalul românesc: ”Din cauza fraierului s-a stricat tot!”
MediaFlux
Pensii 2026. Se dau 1000 de lei în plus pentru o categorie de pensionari, după adoptarea bugetului
stirilekanald.ro
A fost măcel! Sunt peste 600 de morți
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj