Elena Udrea a cerut protecţie sporită la Târgşor, după ce a primit o scrisoare de ameninţare

Elena Udrea a cerut, luni, Penitenciarului Târgşor, sporirea măsurilor de supraveghere a sa, arătând că a început să resimtă o temere după ce a primit o scrisoare de ameninţare în arest.
Iulian Tudor
04 mai 2015, 15:22
Elena Udrea a cerut protecţie sporită la Târgşor, după ce a primit o scrisoare de ameninţare

Elena Udrea a depus personal astăzi o solicitare la Penitenciarul Târgşor, acolo unde este închisă. Avocatul Elenei Udrea spune că fostul ministru se teme că una dintre deţinute chiar ar putea să o infecteze cu HIV, aşa cum a fost avertizată printr-o scrisoare. Între timp, la Penitenciarul Colibaşi se face anchetă pentru a se verifica dacă vreun deţinut a trimis scrisoarea.

Citeşte şi: ANCHETĂ la Târgşor după ce Elena Udrea a fost AMENINŢATĂ cu moartea

Elena Udrea, arestată preventiv în dosarul „Gala Bute”, a fost transferată, joi, la Penitenciarul pentru femei de la Târgşor,  loc în care au fost încarcerată şi fosta şefă a DIICOT Alina Bica, Udrea urmând să stea 21 de zile în carantină în secţia specială.

CITEŞTE ŞI: Elena Udrea, vizitată de avocat în penitenciar. Striblea confirmă scrisoarea de ameninţare

Ruxandra Dragomir, care a vizitat-o pe Elena Udrea la Penitenciarul Târgşor, spune că pentru prima dată de când merge la aceasta în arest a simţit că într-adevăr îi este greu, precizând că au putut vorbi doar din spatele unui panou de sticlă, printr-un telefon, şi că a fost degradant şi dezumanizant.

Elena Udrea s-a aflat în arestul central al Poliţiei Capitalei, dar a fost mutată zilele trecute la penintenciarul de femei Târgşor. 

În timp ce se afla în arest, un pușcăriaș încarcerat în Penitenciarul Colibași  i-a trimis Elenei Udrea o scrisoare în care îi spune că a primit comandă de la clanul Cămătarilor să o înţepe cu un ac infectat cu HIV.

Atacul ar fi urmat să aibă loc în momentul în care ea era transferată la instanţă. În plus, bărbatul, care susţine că are 42 de ani şi este  încarcerat pentru răpire şi cămătărie, scrie că totul a fost comandat de Sile Cămătaru, care a fost dispus să dea 15.000 de euro.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Șoferul microbuzului implicat în accidentul din Timiș era drogat. Polițiștii au preluat două pliculețe suspecte
Fanatik.ro
Mașina te poate ucide? Adevărul șocant despre automobilele „inteligente”: greșeala fatală pe care o fac șoferii
Capital.ro
Se dau bani în 2026. Anunț major de la PSD pentru pensionarii României: Vom proteja populația cea mai expusă riscurilor
Playtech.ro
Cum poți reclama încălcarea drepturilor tale la Inspecția Muncii: Pașii prin care poți face o sesizare
Adevarul
Moartea unui afacerist român în Italia, învăluită în mister. Ce au descoperit anchetatorii în apartamentul închiriat
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Trei frați de 6, 8 și 9 ani au murit sub ochii mamei lor după ce au căzut într-un lac în... Vezi mai mult
iamsport.ro
Mircea Lucescu și-a dat acordul să antreneze Steaua, dar Valentin Ceaușescu s-a opus dintr-un motiv uluitor
MediaFlux
Putin l-a chemat pe Zelenski la Moscova. Trump și-a dat acordul pentru ce urmează
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil