Elevi şi profesori au protestat faţă de mutarea Colegiului Tehnic de Vest din Timişoara

Aproximativ 200 de elevi şi profesori ai Colegiului Tehnic de Vest din Timişoara, precum şi părinţi ai copiilor protestează, vineri, în parcarea Primăriei, faţă de decizia Consiliului Local de a muta această instituţie de învăţământ într-o altă clădire, potrivit Mediafax.
Romania TV
20 sept. 2013, 11:51
Elevi şi profesori au protestat faţă de mutarea Colegiului Tehnic de Vest din Timişoara

Consiliul Local a decis mutarea Colegiului Tehnic de Vest în clădirea Şcolii Generale nr. 9 din municipiul. Protestul a fost organizat cu sprijinul sindicatului din care fac parte unii dintre dascălii protestatari.

Protestatarii au pancarte cu mesaje precum „Azi la noi, mâine la voi”, „Jos domnia bunului plac”, „Stop discriminării”, „Banii murdari spală creiere”.

„Este un protest paşnic iniţiat de Colegiul Tehnic de Vest pentru a începe negocieri legate de spaţiul în care funcţionăm. Nu îi refuzăm pe cei de la Arte Plastice. Din contră, vrem să îi primim că este spaţiu excedetar şi, dacă negociem, putem sta împreună să împărţim clădirea”, a declarat Daniela Munteanu, unu dintre protestatari.

După aproximativ zece minute de la începerea protestului, primarul Nicolae Robu a ieşit din clădirea Primăriei Timişoara pentru a le reproşa sindicaliştilor că i-au adus cu ei şi pe elevi. „Îmi pare rău pentru elevi, ei ar trebui să fie la şcoală, la ore sau în cel mai rău caz în timpul lor liber, nu aduşi aici şi băgaţi în aşa ceva”, le-a spus primarul Nicolae Robu protestatarilor.

Primarul a fost întrerupt de o profesoară care a explicat că i se pare firesc ca şi elevii să fie implicaţi, având în vedere că măsurile de mutare îi afectează în primul rând pe aceştia. Acţiunea de protest a fost autorizată să se desfăşoare până la ora 14.00.

Consilierii locali au decis, în şedinţa din 30 iulie, să mute Liceul de Arte Plastice în clădirea în care funcţionează acum Colegiul Tehnic de Vest, iar Colegiul Tehnic să fie mutat în clădirea Şcolii Generale nr. 9 de pe Bulevardul Liviu Rebreanu din municipiu, situată într-un cartier mai îndepărtat. Consilierii locali au luat aceasta decizie întrucât sediul Liceului de Arte Plastice fost retrocedat, iar chiria se ridica la 30.000 de euro lunar.

În urma unor discuţii cu primarul Nicolae Robu, dascălilor de la Colegiul Tehnic de Vest li s-a permis să deschidă anul şcolar în actuala clădire, însă au fost anunţaţi că Primăria Timişoara le va tăia finanţarea.

La Colegiul Tehnic de Vest învaţă 478 de elevi.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Soția lui Vali Vijelie le-a pus la punct pe admiratoarele manelistului! Ce "urare" le-a făcut Carmen Rusu
Fanatik.ro
Cu ce procent din acțiuni a rămas Victor Angelescu la Rapid după majorarea de capital făcută de Dan Șucu: „Pentru mine este irelevant”
Capital.ro
Curs valutar joi, 20 august. Cât valorează euro, dolarul și francul elvețian. BNR a publicat noile cotații
Playtech.ro
Cât curent consumă casa chiar și când nu folosești nimic. Aparatele care trag energie 24 de ore din 24
Adevarul
De la un sat uitat de lume din Botoșani la marile gale de K1. Povestea românului cu 61 de victorii și 34 de KO-uri
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un adolescent de 16 ani și-a pierdut viața în urma unui grav eveniment rutier în Caraș-Severin
iamsport.ro
BREAKING | E gata: primul transfer pentru Șumudică după revenirea la CFR! Un internațional semnează cu clujenii
MediaFlux
Răsturnare de situație în politică! Ilie Bolojan, anunț privind formare unui Guvern
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat