Elevii din învăţământul primar şi preşcolarii au intrat în vacanţă, timp de o săptămână

Vacanţa de toamnă pentru învăţământul preşcolar şi primar s-a decalat cu o săptămână. Astfel, elevii au intra vineri, după terminarea cursurilor, în prima vacanţă a anului şcolar 2012-2013, urmând să revină la şcoală luni, 12 noiembrie.
Romania TV
02 nov. 2012, 06:33
Elevii din învăţământul primar şi preşcolarii au intrat în vacanţă, timp de o săptămână

Elevii din învăţământul preşcolar şi primar vor fi în vacanţă în perioada 5 noiembrie – 11 noiembrie, cu o săptămână mai târziu decât se stabilise iniţial. Anul şcolar 2012 – 2013 va avea 36 de săptămâni, însumând 178 de zile lucrătoare şi se structurează pe două semestre după cum urmează:

Semestrul I a început pe 17 septembrie 2012 şi se încheie pe 21 decembrie 2012. În perioada 5 – 11 noiembrie 2012, clasele din învăţământul primar şi grupele din învăţământul preşcolar sunt în vacanţă.

Vacanţa de iarnă este în perioada 22 decembrie 2012 –13 ianuarie 2013.

Semestrul al II-lea începe pe 14 ianuarie 2013 şi se încheie pe 5 aprilie 2013.

Vacanţa de primăvară este în perioada 6 aprilie 2013 – 14 aprilie 2013, iar cursurile încep pe 15 aprilie 2013 şi se tremină pe 21 iunie 2013.

Vacanţa de vară începe pe 22 iunie 2013 şi se termină pe 15 septembrie 2013.

Pentru clasa a VIII-a, anul școlar are 36 de săptămâni din care durata cursurilor este de 35 de săptămâni, o săptămână fiind dedicată desfășurării evaluării naționale.

Cursurile claselor a VIII-a se încheie la data de 14 iunie 2013. Săptămâna 1 – 5 aprilie 2013 din semestrul al doilea este săptămână dedicată activităților extracurriculare și extrașcolare, în cadrul programului numit „Să știi mai multe, să fii mai bun!”, având un orar specific.

Tezele din semestrul I al anului şcolar 2012-2013 se susţin, de regulă, până la data de 30 noiembrie 2012. Tezele din semestrul al II-lea al anului şcolar 2012-2013 se susţin, de regulă, până la data de 25 mai 2013.

DailyBusiness
Erdogan amenință Israelul cu intervenția: Tensiunile dintre Ankara și Ierusalim escaladează
Spynews
Scandal uriaș în showbiz! Fiica unei cântărețe din România ar fi fost jefuită de rude în Anglia. A intervenit poliția
Fanatik.ro
Mihaela Rădulescu a răbufnit la 8 luni de la moartea lui Felix Baumgartner: ”Mi-au împachetat lucrurile ca pe niște gunoaie”
Capital.ro
Regulă la bloc. Asociațiile de proprietari nu mai pot spune „nu”. Ce obligații apar chiar dacă nu sunt scrise clar în lege
Playtech.ro
Motivul pentru care zborurile din București sunt mai scumpe decât cele din capitalele alăturate. Diferențele de preț sunt însemnate
Adevarul
„Nu mă duc eu de bună voie”. Un interlop căutat de cinci ani, după ce a desfigurat un tânăr, face live-uri pe TikTok
wowbiz.ro
Lângă cine a apărut Codruța Filip după ce Valentin Sanfira și-a refăcut viața sentimentală. Fotografiile au stârnit reacții în rândul fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani din Alba a fost înjunghiat mortal de un tânăr de 18 ani, chiar în noaptea de Paște. Victima nu a avut nici o șansă
iamsport.ro
Edi Iordănescu a dezvăluit ”informațiile primite pe surse” înaintea eliminării României de la Euro 2024: ”Nu le puteam proba”
MediaFlux
Tradiții în Miercurea Luminată. Cum putem evita „nunta șoarecilor” în casa noastră
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj