Elevii vor putea susţine examenele de BACALAUREAT picate de mai multe ori într-un an

Elevii care vor lua una sau mai multe note insuficiente la examenele de bacalaureat vor putea susţine probele picate de mai multe ori pe an. Până când le vor promova. Pentru examenele repetate vor achita o taxă. Prevederile se regăsesc într-un proiect de modificare a Codului Educaţiei, înaintat de către deputaţii din Grupul Parlamentar Popular European, citat de Adevarul.
Romania TV
21 feb. 2018, 09:19
Elevii vor putea susţine examenele de BACALAUREAT picate de mai multe ori într-un an

BACALAUREAT 2018. Potrivit proiectului, ce se află în Parlamentul European, termenul de un an de aşteptare este nejustificat. Aşa că acum se ia în calcul ca elevii care iau una sau mai multe note insuficiente la examenele de bacalaureat să poată susţine probele picate de mai multe ori pe an, până când le vor promova.

BACALAUREAT 2018. Pentru examenele repetate vor achita o taxă, care va fi stabilită anual de către Ministerul Educaţiei şi va fi calculată în funcţie de costurile aferente organizării examenului de BAC. Până să aflăm ce se va întâmpla cu această propunere, un lucru este cert.

Ministerul Educației a modificat calendarul anului şcolar 2018-2019. Astfel, copii vor începe anul școlar mai devreme, pe 10 septembie. Potrivit calendarului aprobat prin ordin al ministrului Educaţiei Naţionale, Valentin Popa, anul școlar viitor va avea 168 de zile.

Semestrul I este cuprins între 10 septembrie 2018 şi 1 februarie 2019, iar semestrul al II-lea – între 11 februarie 2019 şi 14 iunie 2019.

Vacanţele elevilor, din toate ciclurile de învăţământ, sunt programate astfel: vacanţa de iarnă – între 22 decembrie 2018 şi 13 ianuarie 2019, vacanţa intersemestrială – între 2 şi 10 februarie 2019, vacanţa de primăvară – între 20 aprilie şi 5 mai 2019 şi vacanţa de vară – între 15 iunie şi 15 septembrie 2019. Suplimentar, clasele din învăţământul primar şi grupele din învăţământul preşcolar beneficiază de vacanţă în săptămâna 27 octombrie – 4 noiembrie 2018.

Pentru clasele terminale, din învăţământul liceal, anul şcolar se încheie în data de 31 mai 2019, iar pentru clasa a VIII-a – în data de 7 iunie 2019.

DailyBusiness
Incendiu la un depozit de muniție în Dâmbovița. 25 de persoane evacuate
Spynews
Dovada de necontestat că Bogdan de la Ploiești și Cristina Pucean sunt împreună în Dubai! Au fost filmați unul lângă altul
Fanatik.ro
Destinația de vacanță în care a ajuns Novak Djokovic. Locul e supranumit raiul milionarilor din tenis
Capital.ro
Legăturile din spatele ascensiunii lui Călin Georgescu. Tudor Păcuraru dezvăluie legăturile obscure, finanțările externe și pericolele politice
Playtech.ro
Ce trebuie să faci după ora 18:00 pentru a menține căldura în casă toată seara. Așa reduci factura la încălzire
Adevarul
Cum arată din dronă lotul autostrăzii A7 care se deschide azi complet traficului
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
O fetiță de 6 ani și-a pierdut viața după ce i s-a scos un dinte de lapte, la dentist. Altă copilă tratată la același cabinet a ajuns în stare gravă la spital
iamsport.ro
Radu Banciu: ”Am trăit unul dintre cele mai penibile momente din viața mea, ca ultimul pușcăriaș! Nu știu cum am supraviețuit”
MediaFlux
Facturi false înainte de Sărbători. Avertismentul autorităților pentru români
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
De ce orașe ca Sibiul devin tot mai cool: O analiză a trendurilor urbane și a stilurilor de viață moderne