Elicopter prăbuşit după o cursă de noapte. Toţi cei aflaţi la bord au murit

Ministrul filipinez al Apărării, Delfin Lorenzana, a ordonat joi menţinerea la sol a flotei de elicoptere Black Hawk a armatei.
Filip Stan
24 iun. 2021, 09:49
Elicopter prăbuşit după o cursă de noapte. Toţi cei aflaţi la bord au murit

Elicopter prăbuşit în Filipine. Şase persoane au murit după ce un elicopter Black Hawk al armatei filipineze s-a prăbuşit în timpul unui exerciţiu de antrenament în cursul nopţii, în provincia Pampanga, la nord de capitala Manila, au anunţat poliţia şi forţele aeriene filipineze, relatează dpa şi Reuters.

Ministrul filipinez al Apărării, Delfin Lorenzana, a ordonat joi menţinerea la sol a flotei de elicoptere Black Hawk a armatei.

Elicopterul S-70i Black Hawk, unul dintre cele 16 achiziţionate în 2019 din Polonia, s-a prăbuşit miercuri seară după ce a decolat de la o fostă bază militară americană din provincia Pampanga, au menţionat forţele aeriene filipineze într-un comunicat.

Avion prăbușit în Rusia! Nouă pasageri au murit, alți 17 sunt răniți

Elicopter prăbuşit în Filipine. Echipele de căutare şi salvare au descoperit rămăşiţele elicopterului, se precizează în comunicat, adăugând că o anchetă a fost lansată.

Şase elicoptere Black Hawks, inclusiv cel care s-a prăbuşit, au fost livrate în noiembrie, în timp ce alte cinci au fost expediate la începutul lunii iunie şi se află sub inspecţie tehnică. Lotul final urmează să fie livrat mai târziu în acest an.

În iulie anul trecut, patru soldaţi au murit şi unul a fost rănit după ce un elicopter militar „Huey” s-a prăbuşit în timp ce decola pentru o operaţiune de antrenament în cursul nopţii în nordul Filipinelor.

Ministrul mediului a demisionat. Este suspectat că ar fi implicat în mafia lemnului

O mare parte din echipamentul utilizat de armată este învechit, inclusiv nave de război din timpul celui de-al Doilea Război Mondial şi aeronave din timpul războiului din Vietnam, iar guvernul a alocat peste 6 miliarde de dolari pentru a-şi îmbunătăţi capacitatea de apărare între 2018 şi 2022.

https://www.youtube.com/watch?v=GVQczaItV1k

DailyBusiness
Donald Trump și Friedrich Merz au discutat în Biroul Oval despre Iran, tarife și Ucraina
Spynews
Cea mai emoționantă imagine cu părinții Laurei Cosoi! Mama prezentatoarei TV era însărcinată pe atunci: "Am fost concepută pe 1 aprilie"
Fanatik.ro
Mădălina Ghenea, ipostază de infarct. Cum s-a fotografiat fosta iubită a lui Grigor Dimitrov 
Capital.ro
Banii care se achită lunar la bloc. Proprietarii sunt obligați, chiar dacă nu locuiesc acolo. Asociația nu poate modifica modul de repartizare
Playtech.ro
Ce este mecanismul de protecție civilă activat de România pentru aducerea românilor din Orientul Mijlociu
Adevarul
„Lucrurile stau considerabil mai rău decât în 1977" - Avertismentul dur al unui inginer constructor cu privire la infrastructura României
wowbiz.ro
Donald Trump, decizie șoc! A tăiat legăturile comerciale dintre SUA și Spania, după ce țara nu a permis folosirea bazelor sale militare în conflictul cu Iran
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Când și unde va fi înmormântată Andreea Aniță! Mesajul plin de durere al mamei: „Golul pe care îl lasă în urmă nu va putea fi umplut niciodată”
iamsport.ro
Gigi Becali insistă, dar jucătorul nu mai vrea la FCSB!
MediaFlux
Alertă nucleară! S-a aflat ce viza racheta iraniană trasă asupra Turciei
stirilekanald.ro
(P) Importanța farmacistului în alegerile informate pentru sănătatea inimii
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj