Elicoptere siriene bombardează un oraş la graniţa cu Turcia

Aparate de zbor militare siriene, elicoptere şi un avion, au bombardat oraşul sirian Ras al-Ain, situat în apropierea graniţei cu Turcia, în încercarea forţelor loiale preşedintelui Bashar al-Assad de a prelua controlul asupra zonei, au indicat luni martori oculari, citaţi de Reuters.
Romania TV
12 nov. 2012, 12:42
Elicoptere siriene bombardează un oraş la graniţa cu Turcia

Elicopterele au intervenit la sfârşitul săptămânii trecute, iar bombardierul a acţionat luni. Aceste operaţiuni au fost iniţiate după ce Armata Siriană Liberă (ASL), cu baza în Turcia, a desfăşurat în zonă aproximativ 9.000 de membri, potrivit Agerpres.

Numeroşi sirieni încearcă să ajungă în Turcia pentru a scăpa de conflictul declanşat în urmă cu aproape 20 de luni în Siria între forţe guvernamentale şi opoziţia armată.

ONU apreciază că numărul total al refugiaţilor sirieni prezenţi în patru ţări vecine cu Siria – Turcia Liban, Iordania şi Irak – ar putea ajunge la 700.000, în 2013. Un nou bilanţ furnizat vineri de Înaltul Comisariat al ONU pentru Refugiaţi (UNHCR) indica 408.000 refugiaţi sirieni.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
O fetiță de 5 ani a fost ucisă cu mașina în fața unei școli din București! Traficul este blocat
Fanatik.ro
Daniel Pancu a anunţat noul transfer de la CFR Cluj! Jucătorul dorit de FCSB semnează în Gruia: “E la Cluj! Face vizita medicală”. Exclusiv
Capital.ro
România poate înceta să existe. Pericolul pe care numai Călin Georgescu l-a observat: Până la jumătatea acestui secol!
Playtech.ro
Vremea o ia razna! Ce urmează după valul de frig, meteorologii nu se aşteptau la aşa temperaturi din nou
Adevarul
Un pensionar a fost chemat în instanță după ce și-a cumpărat umbrele de pe Temu: confuzia care i-a adus probleme
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„Drum lin către stele, frățiorul meu!” Mesajul plin de durere postat de fratele lui Edi, tânărul de 16 ani care și-a pierdut viața în urma accidentului din Suceava
iamsport.ro
Este pregătit să renunțe la miliardarii români pentru o echipă din SuperLigă!
MediaFlux
Un simbol industrial al epocii Ceaușescu renaște și devine hub urban. Clădirea e proiectată să reziste la un cutremur de 9,4 grade
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil