Elicopterele MAI sunt blocate la sol. Vezi ce soluţii există pentru urgenţele medicale

Elicopterele MAI şi avionul pus la dispoziţie de MApN pentru intervenţii în situaţii de urgenţă în condiţiile actuale de vreme severă sunt consemnate la sol din cauza viscolului. Astfel, se încearcă rezolvarea urgenţelor pe cale terestră, potrivit subsecretarului de stat din Ministerul Sănătăţii, Raed Arafat.
Romania TV
03 feb. 2012, 15:09
Elicopterele MAI sunt blocate la sol. Vezi ce soluţii există pentru urgenţele medicale

Mai multe salvări de la serviciul de Ambulanţă şi de la SMURD sunt în teritoriu pentru a interveni la cazuri de urgenţă din provincie, care impun transfer imediat la Bucureşti. Cu toate că mai multe elicoptere MAI erau pregătite în toată ţara pentru intervenţii, precum şi un avion pus la dispoziţie de armată, acestea au devenit inutile din cauza viscolului şi a ninsorii, care fac ca vizibilitatea să fie foarte redusă.

Subsecretarul de stat în Ministerul Sănătăţii, Raed Arafat, a declarat, la Romania TV că în acest moment sunt în desfăşurare mai multe cazuri.

„Avem un caz de transfer de la Buzău la Bucureşti, s-a identificat un drum pe care ambulanţa să vină mai bine şi s-a trimis un 4×4 în întâmpinarea acesteia, pentru a nu fi probleme. Mai avem un caz, un copil din Slobozia care este în stare critică şi necesită transfer la Bucureşti. Identificăm ruta cea mai bună să se aducă şi acest caz la Bucureşti. Li la Tulcea mai este un caz izolat, colegii de la Ambulanţă şi cei de la ISU încearcă să ajungă la el”, a spus Raed Arafat, adăugând că din cauza imposibilităţii folosirii mijloacelor de intervenţie aeriană se caută cele mai bune soluţii pentru transportul terestru al pacienţilor care au nevoie de tratament.

Salvările 4X4 ale SMURD şi ale serviciului de Ambulanţă intervin şi ele unde este cazul, iar pentru situaţiile critice se folosesc maşini de tip off-road. În toată ţara sunt 16 astfel de ambulanţe, cinci în Bucureşti şi restul împărţite pe regiuni.

DailyBusiness
Plățile neautorizate de 10 miliarde de euro prin PayPal zguduie băncile europene
Spynews
Cum se simte fiul Larisei Udilă, după ce a fost operat. Milan a fost supus unei intervenții chirurgicale la doar patru ani
Bzi.ro
Lora a făcut senzație pe plajă, la 43 de ani! Costumul de baie minuscul și poziţiile provocatoare au atras multe priviri! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Povestea Ioanei, sportiva din Sibiu care a înotat între două continente pentru Sebi, un copil cu autism. Ce a pățit a doua zi după gestul eroic
Capital.ro
Vârsta de pensionare va fi neapărat crescută. Bolojan nu mai acceptă scuze: Niciun sistem din Europa nu permite!
Playtech.ro
Cât câștigă o cameristă la hotel în Spania. Salariul e atât de mic încât sindicatele cer schimbarea legii
Adevarul
„Oncologii vor fi condamnați pentru genocid”. Lunga lista a controverselor lansate de Olivia Steer. Fosta vedetă TV si Andi Moisescu ar fi divorțat
wowbiz.ro
Ea este refugiata ucraineancă ucisă cu sânge rece în SUA! Avea 23 de ani și fugise din calea războiului, dar a sfârșit înjunghiată la metrou: „Viața ei a fost curmată mult prea devreme”
Economica.net
Noua ordine mondială. Ce acord pregăteşte Trump cu Putin
Prosport.ro
FOTO. Asta e ultima fiță cu Bănel Nicoliță. S-a desfătat cu vin și cu o brunetă
kanald.ro
Andi Moisescu și Olivia Steer ar fi divorțat după 22 de ani de căsnicie
Cancan.ro
Escorta de lux ucisă în Italia ar putea fi deshumată. Mama Denisei crede altcineva că a fost îngropat în locul fiicei sale: 'Nimeni nu a
iamsport.ro
Alexandru Băluță, de 30 de ori mai ieftin decât coreeanul Son. Câți bani primește în SUA fostul jucător de la FCSB
MediaFlux
România devine jucător pe piața mondială a armelor. Mișcare strategică alături de nemți
stirilekanald.ro
Costi, soția lui și un alt cuplu, morți în urma unui accident rutier, în Germania. Noua mașină i-a devenit sicriu românului și familiei lui
Atenție! Dacă partenerul tău îți face asta într-o relație …