Elicopterul militar al lui Raul Castro s-a prăbuşit. Toate persoanele de la bord au murit

Un elicopter militar cubanez s-a prăbușit joi dimineață în Santiago de Cuba, iar toate cele cinci persoane aflate la bord au murit pe loc, conform rapoartelor jurnalistului de investigație Luis Domínguez.
Filip Stan
12 apr. 2024, 08:46
Elicopterul militar al lui Raul Castro s-a prăbuşit. Toate persoanele de la bord au murit

Un aparat de zbor din escorta lui Raul Castro s-a prăbuşit. Elicopterul H115 din a doua escadrilă a Camagüey UM-3685, construit în jurul anului 1983, transporta agenți din anturajul dictatorului Raúl Castro la Santiago de Cuba pentru înmormântarea rămășițelor combatanților de pe Frontul al treilea de Est. Vehiculul, care a căzut la sol de la doar 10 metri în zona restricționată a aeroportului Santiago de Cuba, avea la bord trei membri ai echipajului, un mecanic de zbor și două escorte cu beretă roșie FAR.

Accident aviatic: O aeronava a dispărut brusc de pe radar. Operaţiuni ample de căutare

Unul dintre membrii echipajului ar fi fost identificat ca fiind Dairon González, de la cursul de pregătire a piloților din armata a 3-a. Liderul Raúl Castro a fost văzut la ceremonia oficială de înmormântare publică a rămășițelor funerare a 19 soldați de pe Frontul al treilea de Est, Mario Muñoz Monroy, care au murit în lupta împotriva Armatei Constituționale a Cubei înainte de 1959 sau care au decedat după ascensiunea lui Fidel Castro la putere.

Cel puțin doi dintre cei morţi în accident sunt considerati a fi gărzi de corp ai lui Raul Castro. Oficial, nimeni nu a vorbit despre accidentul devastator.

Atac cu peste 80 de drone al Rusiei în Ucraina. Patru morți și o termocentrală distrusă lângă Kiev. Zelenski, apel disperat: ”Avem nevoie de apărare aeriană, nu de discuții lungi”

La înmormântarea publică, cenușa a fost depusă în mausoleul care adăpostește rămășițele comandantului Juan Almeida, în cadrul unei ceremonii cu liderul comunist Miguel Díaz Canel, secretarul Partidului Comunist din Santiago de Cuba, Beatriz Johnson Urrutia și personalități istorice. a regimului. „Împreună cu generalul de armată am avut onoarea de a participa la ceremonia de transfer și înmormântare a combatanților Frontului al treilea, căzuți în război sau au murit după victorie. Cele 19 gherile se întorc cu liderul lor, Comandantul Revoluția Juan Almeida”, a postat Díaz-Canel online.

 

Vezi această postare pe Instagram

 

O postare distribuită de americateve (@americateve41)

Al treilea front de est Santiago de Cuba a fost creat de gherilele lui Fidel Castro pentru a ataca armata constituțională între 1956 și 1958, ceea ce guvernul cubanez numește „Războiul de eliberare națională”.

Tragedia aviaticp vine după ce aun alt elicopter militar cubanez similar s-a părbuşit pe un deal din estul insulei, ucigând toate cele cinci persoane aflate la bord, în 2021. Aeronava s-a prăbușit după ce a părăsit provincia estică Holguín pentru o scurtă călătorie în provincia Guantánamo, au declarat surse oficiale.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Maria Covașa, ironie fină la adresa lui Dany Boy după ce i-a cunoscut actuala iubită! Fosta concurentă de la Insula Iubirii nu s-a putut abține
Fanatik.ro
Ce se întâmplă cu fostul căpitan de la FCSB, după ce a avut mai multe probleme personale: ”E foarte bine”
Capital.ro
Curs valutar vineri, 24 iulie. Cât valorează euro și dolarul înainte de weekend. BNR a publicat noile cotații
Playtech.ro
Vacanță de coșmar într-o vilă din Thassos. Ce a găsit un român în casa rezervată direct la proprietar: „Aţi stat aşa?”. Foto
Adevarul
Șeful Ryanair neagă faptul că un bărbat ar fi fost aspirat pe geamul spart al unui avion: „Aceste afirmații sunt lipsite de sens”
wowbiz.ro
Andreea Ibacka a izbucnit în plâns! Ce a emoționat-o până la lacrimi pe vedetă: „Nu-mi mai e rușine să fiu vulnerabilă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Astăzi se împlinesc 9 ani de la decesul Denisei Răducu! Incredibil ce a apărut pe pagina regretatei artiste
iamsport.ro
Imagini-bombă cu Simona Țăranu, care s-a refugiat într-un colț de paradis | GALERIE FOTO
MediaFlux
Apare o nouă monedă în România. BNR anunță ce valoare vor avea banii lansați pe 27 iulie
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România