Eliminarea plafonării prețurilor la curent electric va duce la creșterea facturilor pentru milioane de consumatori. „De la 1 aprilie, anul viitor, şi să nu consideraţi că e o păcăleală”

Preţurile la curent electric nu vor mai fi plafonate din 2025, avertizează Laurenţiu Urluescu, preşedintele Asociaţiei Furnizorilor de Energie din România (AFEER). Micii consumatori vor fi cei mai afectați.
Alina Costache
26 sept. 2024, 08:38
Eliminarea plafonării prețurilor la curent electric va duce la creșterea facturilor pentru milioane de consumatori.

Facturile la curent electric vor fi mai mari pentru români de anul viitor. Micii consumatori vor fi cei mai afectaţi de creşterea prețurilor la electricitate, începând din aprilie 2025, când se va încheia schema de plafonare a preţului energiei, a declarat Laurenţiu Urluescu, preşedintele Asociaţiei Furnizorilor de Energie din România (AFEER).

„De la 1 aprilie, anul viitor, şi să nu consideraţi că e o păcăleală – se termină schema de plafonare a preţurilor, iar consumatorii de energie electrică şi gaze naturale vor fi pe piaţa liberă. Mai ales consumatorul de energie electrică care are un consum de sub 100 de kilowaţi-oră pe lună, care beneficiază acum de tariful de 0,68 lei, care este un tarif complet nesustenabil, la acesta din păcate va fi o creştere. Din estimările noastre, cei care consumă cam 50 de kilowaţi-oră pe lună vor trebui să plătească lunar în plus cam între 20 şi 25 lei. (…) Ne bucurăm că am văzut un suport destul de mare din partea autorităţilor să încerce deblocarea schemei de ajutor pentru consumatorul vulnerabil. Sunt consumatori în România care trebuie ajutaţi, dar nu toţi – şi ar trebui ca ajutorul să fie direcţionat direct către cei care au într-adevăr nevoie”, a declarat Laurenţiu Urluescu, preşedintele Asociaţiei Furnizorilor de Energie din România (AFEER), citat de Agerpres.

Citește și: Vești bune pentru clienții Hidroelectrica. Vor fi implementate noi modalități de plată a facturilor

Totodată, el a precizat că din 2026 există o obligaţie ca furnizorul să introducă în factura de gaze naturale pentru toţi consumatorii de gaze naturale costul certificatelor de carbon în facturile consumatorilor. Taxa va fi introdusă de la 1 octombrie, iar primele facturi care o vor conține vor ajunge la clienți în noiembrie.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Dacă faci atac de panică, folosește acest truc simplu! Te poate calma instant
Fanatik.ro
Prietenul celebru al lui Cristiano Ronaldo, mesaj reprobabil pentru Messi și Argentina: „Niște dobitoci fără clasă”
Capital.ro
Inteligența artificială schimbă modul în care elevii învață. Profesorii recunosc că le este tot mai greu să evalueze cunoștințele reale
Playtech.ro
O nouă taxă de aproape 1 leu pe litrul de carburant, în discuție la nivelul UE. România se opune măsurii
Adevarul
Conflict la vârful puterii în Ucraina. Sîrski îi răspunde lui Fedorov: „Datorită apărării Kievului, astăzi se pot ține briefinguri”. Budanov face un apel disperat la unitate
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie din Galați, găsită fără suflare în casa concubinului ei. Era moartă de două săptămâni
iamsport.ro
Ioan Andone și-a stăpânit cu greu lacrimile! Răzvan Lucescu: ”Pe tata nu îl mai pot suna, dar dacă aș suna pe cineva acum, ar fi nea Ando”
MediaFlux
Se modifică acordarea de vize pentru români. SUA introduce perioadă de valabilitate
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România