Elveţia: Ruşii spionează la Davos deghizaţi în instalatori

Oficiali elveţieni au descoperit o aparentă operaţiune de spionaj a unor ruşi care se dădeau drept instalatori la Davos, unde are loc reuniunea anuală a Forumului Economic Mondial (WEF), a relatat marţi un ziar local, deşi poliţia nu a confirmat detaliile cheie ale cazului, notează Reuters.
Filip Stan
21 ian. 2020, 15:24
Elveţia: Ruşii spionează la Davos deghizaţi în instalatori

Potrivit ziarului Tages-Anzeiger, cei doi ruşi au fost verificaţi de poliţia elveţiană în august anul trecut în staţiunea de schi, care găzduieşte în această săptămână reuniunea WEF a reprezentanţilor afacerilor şi elitei politice globale. Cei doi au prezentat paşapoarte diplomatice şi au părăsit ţara, scrie ziarul.

Poliţia din cantonul Grisons în estul Elveţiei a declarat că doi bărbaţi cu paşapoarte diplomatice ruse au făcut obiectul unei verificări de rutină a identităţii la Davos în august 2019, dar nu a fost stabilită o legătură între vizita lor şi WEF, potrivit Agerpres.

„Este adevărat că am verificat doi cetăţeni ruşi la Davos şi că ei s-au identificat cu paşapoarte diplomatice, dar noi nu am putut fi siguri de niciun motiv pentru a-i reţine. Ei au fost lăsaţi să plece”, a declarat o purtătoare de cuvânt a poliţiei cantonale, adăugând că poliţia nu i-a identificat niciodată pe bărbaţi drept instalatori.

Un purtător de cuvânt al ambasadei ruse la Berna a respins informaţia apărută în presă, declarând că doi diplomaţi ruşi acreditaţi în afara Elveţiei au fost verificaţi şi lăsaţi să îşi continue drumul.

„Paşapoartele diplomatice se acordă oficialilor de rang înalt, nu muncitorilor manuali”, a spus el. „Cred că a fost o glumă proastă”, a adăugat el, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Moscova denunţă o dezinformare despre un cuib de spioni ruşi în Franţa

Maria Zaharova, purtătoarea de cuvânt a Ministerului de Externe rus, a declarat la Moscova că nu era la curent cu incidentul.

Managerul fondurilor de investiţii Bill Browder, care a condus o campanie de expunere a corupţiei şi pedepsire a oficialilor ruşi pe care îi acuză de moartea avocatului său Serghei Magnitski, decedat într-o închisoare din Moscova în 2009 după ce s-a plâns că a fost maltratat, a spus că incidentul arată până unde a ajuns statul rus, informează Agerpres.

„Ruşii îşi iau la ţintă în mod activ toţi duşmanii din toate ţările – ei au resurse uriaşe şi Davos este un loc important, iar acesta este singurul loc unde eu pot veni pentru a-i contesta personal pe oficialii ruşi pentru uciderea lui Serghei Magnitski”, a declarat Browder pentru Reuters Today marţi la Davos.

Procurorii ruşi îl suspectează pe Browder că ar fi ordonat o serie de crime, inclusiv uciderea lui Magnitski, ceea ce finanţatorul a respins ca ridicol.

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
Dorian Popa, la un pas de moarte în Japonia! Influencerul a trecut prin clipe cumplite
Fanatik.ro
Care a fost omul cheie în revenirea lui Dinamo în prim plan: “A fost sentimental și asta l-a costat!”
Capital.ro
Schimbare la eliberarea permisului de conducere. Regula se aplică în toată România. Verificarea se va face direct la ghișeu
Playtech.ro
Ce înseamnă că Armata SUA a ridicat nivelul de alertă la Baza Deveselu la nivelul „BRAVO”. Ce urmează dacă se ajunge la „CHARLIE” sau „DELTA”
Adevarul
Slăbiciunea fatală a baronilor drogurilor: femeile care i-au dus direct în mâinile forțelor speciale
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de un an și cinci luni din Bistrița a intrat în stop cardiorespirator după ce a înghițit o alună
iamsport.ro
Milionarul român anunță că va investi din nou la o echipă de tradiție din SuperLiga: ”Am vorbit cu ei, voi reveni în perioada următoare cel mai probabil”
MediaFlux
Florin Prunea a recunoscut motivele separării de soția lui. Secretul din spatele divorțului
stirilekanald.ro
VIDEO 28 de elevi din Focșani și profesoarele lor, blocați în Dubai după închiderea spațiului aerian
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj