Emanuel Ungureanu: „Cîţu şi Arafat trebuie să răspundă, de ce am luat 120 de milioane de doze de vaccin?”

Deputatul USR Emanuel Ungureanu a avut o intervenţie telefonică la România TV, în care a declarat că ministrul Sănătăţii nu are nicio atribuţie în campania de vaccinare, coordonată exclusiv de Florin Cîţu.
Filip Stan
01 aug. 2021, 20:57
Emanuel Ungureanu:

Emanuel Ungureanu a recunoscut, în exclusivitate la România TV, că premierul Florin Cîţu şi şi şeful DSU Raed Arafat trebuie să explice public de ce România a achiziţionat 120 de milioane de doze de vaccin ati-Covid.

„Eu nu fac parte din executiv si vreau sa fim foarte clari in ce priveste atributiile pe care le avem. Cand domnul Vlad Voiculescu a vrut sa aiba un cuvant de spus in vaccinare, domnul Citu a spus ca se ocupa el deci aceasta campanie. Deci aici treaba e clara. Dar intrebarea ramane pentru cei care se ocupa de vaccinare si domnii Arafat si Citu sa raspunda, de ce am luat 120 de milioane de doze de vaccin.

Eu spun ca se putea face mai mult pe zona de testare. Exista o necesitate a reformei la nivelul DSP-urilor si eu am fost foarte critic referitor la aceata problema, chiar daca e aflata in curtea noastra.”, a spus Emanuel Ungureanu.

Emanuel Ungureanu acuză o schemă de tip mafiot a unui primar din Buzău

Deputatul USR PLUS Emanuel Ungureanu afirmă că aproape 4.000 de oameni din comuna Merei, județul Buzău, au rămas fără medic de familie, „cu complicitatea primarului PSD”, care ar fi reziliat contractul pentru spațiul unde funcționa cabinetul, ulterior l-ar fi refăcut, la presiunea pacienților, însă a fost suspendat contractul cu Casa de Asigurări.

„Cu complicitatea unui primar PSD din comuna Merei, județul Buzău, 3875 de pacienți au rămas astăzi fără medic de familie! Schema de tip mafiot este simplă. Primarul a reziliat acum câteva săptămâni contractul pentru spațiul unde funcționa cabinetul doamnei doctor Ușurelu, un medic dedicat care slujește bolnavii de peste 42 de ani și este iubită de toți pacienții. Pretextul rezilierii, renovarea spațiului, zugrăveli…

După ce a reziliat contractul, primarul a trimis vorbă în sat că pacienții doamnei Ușurelu ar trebui să se transfere la un alt medic, pilă de-a lui. Dar cum poți transfera 4000 de pacienți peste noapte? Pacienții s-au înfuriat și au tăbărât peste primar. Primarul s-a speriat, a refăcut contractul de închiriere, dar mizeria a lăsat consecințe, suspendarea contractului cu Casa de Asigurări Buzău s-a produs, abuz care s-a comis și cu largul concurs al conducerii Casei Județene de Asigurări Buzău”, a relatat sâmbătă Ungureanu.

Citeşte şi: Ludovic Orban despre incidentele de la Timişoara: „Cei care au organizat alegerile sunt responsabili pentru gravele prejudicii de imagine

DailyBusiness
Avionul lui Donald Trump, întors din drum spre Davos din cauza unei probleme electrice. Președintele SUA a schimbat aeronava
Spynews
Cosmin Zuleam, criminalul lui Adrian Kreiner, este adus azi în România din Inonezia. A fost condamnat la 30 de ani de închisoare
Fanatik.ro
60 de milioane de euro! Suma astronomică pe care Antena 1 ar putea ajunge s-o plătească fără România la CM de fotbal! Exclusiv
Capital.ro
S-a stins un actor legendar. Toată lumea îl plânge. E doliu în lumea filmelor: A fost întotdeauna un adevărat maestru
Playtech.ro
Localitatea din România cu cel mai scurt nume. Are doar două litere
Adevarul
Fiul de miliardar o ține în joc pe Simona Halep. Fosta campioană, implicată în organizarea turneului de la Cluj
wowbiz.ro
Cătălin Crișan a ajuns de nerecunoscut, la doi ani după problemele de sănătate! Imaginile care i-au șocat pe fanii artistului: „Eu nu cred că e…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Teo Trandafir a dormit în același pat cu Julio Iglesias! Prezentatoarea a dezvăluit totul în platoul „Follow us”. Cum a reacționat Ilinca Vandici
iamsport.ro
Fostul atacant de la Dinamo a izbucnit: ”Copiii stau cu gândaci în spitale și tu faci stadioane! Au trecut 10 ani de la Colectiv, au spus că o să facă spital de arși”
MediaFlux
Iohannis nu scapă! Tribunalul Sibiu a admis cererea ANAF privid cealaltă jumătate a casei care a aparținut cuplului prezidențial
stirilekanald.ro
VIDEO Emil Gânj, căutat de FBI! Primul indiciu cu privire la locul în care se ascunde de peste 6 luni
Fotbal de Crăciun în Premier League: City poate urca pe 1 după etapa de Boxing Day