Emil Boc a plecat, protestele au continuat în Capitală VIDEO

În Bucureşti protestele au continuat, chiar dacă premierul Emil Boc şi-a anunţat demisia. Peste 100 de oameni s-au strâns şi luni în Piaţa Universităţii şi au cerut demisia preşedintelui Băsescu şi organizarea de alegeri anticipate. Proteste au fost şi la Palatul Cotroceni, la care au luat parte cadre militare disponibilizate.
Romania TV
06 feb. 2012, 11:00
Emil Boc a plecat, protestele au continuat în Capitală VIDEO

Protestatarii au ieşit luni în Piaţa Universităţii pentru a sărbători plecarea lui Emil Boc şi pentru a transmite mesaje preşedintelui Traian Băsescu. Ei au spus că aceasta este doar o bătălie câştigată, nu şi războiul pornit împotriva conducerii ţării. „Un război mare se câştigă în bătălii mici”, a spus unul dintre manifestanţii prezenţi la Kilometrul 0.

Manifestanţii au susţinut că plecarea lui Emil Boc de la Palatul Victoria este un lucru bun, însă consideră că şi Traian Băsescu ar trebui să îşi dea demisia. Mulţi dintre protestatari au cerut organizarea de alegeri anticipate şi consideră că la conducerea ţării ar trebui să vină un guvern tehnocrat. În Piaţa Universităţii s-a mobilizat o echipă de jandarmi.

Un protest a fost organizat şi în faţa Palatului Cotroceni. Cadrele militare disponibilizate spuneau că nu-i interesează demisia lui Emil Boc.

Suntem din 25 ianuarie, am stat în fiecare zi trei ore şi jumătate. Mâine mergem la Ministerul de Interne. Nu ne interesează căderea Guvernului Boc, nu ne interesează căderea unui Guvern care nu a existat. Vrem să plece Traian Băsescu„, a spus Dogaru, cadru militar disponibilizat.

UPDATE, ora 14.09 Protestul cadrelor militare disponibilizate de la Palatul Cotroceni a luat sfârşit.

Emil Boc a fost luni la Palatul Cotroceni pentru a depune mandatul Guvernului.

Emil Boc a condus Guvernul României din decembrie 2008. Premierul democrat-liberal a supravieţuit în faţa a zece moţiuni de cenzură, inclusiv a uneia adoptate de Parlament, înaintea alegerilor prezidenţiale din noiembrie 2009. Acum a decis să-şi depună mandatul guvernului său pe fondul nemulţumirilor din partid şi a protestelor de stradă.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Florin Salam, dans incendiar cu Floricica Dansatoarea! Puțini știu ce relație este între ei, de fapt
Fanatik.ro
Ipostaza inedită în care s-a pozat Paula Badosa alături de sora sa mai mică. Tenismena face furori cu formele sale
Capital.ro
Se schimbă regulile la bancomat. Obligație în UE, se va verifica în timp real. Anunț pentru cine retrage bani numerar
Playtech.ro
Ce cheltuieli taie românii pentru a face față scumpirilor. Mulți se plâng că au ajuns la limită: „Nu mai am la ce renunța”
Adevarul
„S-au trezit la viață de Paște”. Doi români aflați în stare vegetativă, salvați printr-o metodă revoluționară folosită în Parkinson
wowbiz.ro
Andreea Bălan și Victor Cornea s-au căsătorit! Imagini emoționante de la cununia civilă a vedetei
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Calendar ortodox pentru 22 aprilie 2026. Ce NU trebuie să facă creștinii pentru a se feri de boli și necazuri
iamsport.ro
L-a auzit pe Gigi Becali și s-a revoltat în direct: ”Îmi venea să sparg televizorul, mi-a fost o scârbă teribilă! Nu are Hristos, nu are mamă, nu are tată”
MediaFlux
Alertă în SUA: Trump a vrut să acceseze arma nucleară. Cine a reușit să-l oprească
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara