SUA şi Coreea de Sud se aşteaptă la o agresiune din Nord, anul viitor

Secretarul american al Apărării, Leon Panetta a declarat că Statele Unite nu vor reduce efectivele staţionate în Coreea de Sud - aproximativ 28.500 de militari - în pofida reducerilor bugetului american pentru Apărare. Anul viitor este foarte probabilă o posibilă agresiune nord-coreeană, la aniversarea a 100 de ani de la naşterea lui Kim Il-Sung.
Romania TV
28 oct. 2011, 08:59
SUA şi Coreea de Sud se aşteaptă la o agresiune din Nord, anul viitor

Secretarul american al Apărării, Leon Panetta, şi omologul său sud-coreean, Kim Kwan-Jin, s-au angajat vineri „să nu tolereze” nici un fel de atac al regimului de la Phenian asupra Coreei de Sud, după incidentele soldate anul trecut cu victime în rândul populaţiei sud-coreene.

Ei au apreciat drept „o ameninţare gravă” programul de îmbogăţire a uraniului care a fost dezvăluit de Phenian în noiembrie 2010 şi care asigură Coreei de Nord o a doua modalitate de producere a armamentului nuclear.

„Phenianul şi-a dovedit graba de a recurge la provocări care se soldează cu moartea unor persoane nevinovate”, a declarat Panetta, la încheierea unei vizite de trei zile la Seul.

„Nu va fi tolerată nici o agresiune sau provocare nord-coreeană”, au precizat Leon Panetta şi Kim Kwan-Jin, într-un comunicat comun.

Secretarul american al Apărării a declarat că Statele Unite nu vor reduce efectivele staţionate în Coreea de Sud – aproximativ 28.500 de militari – în pofida reducerilor bugetului american pentru Apărare.

„Cred că riscul ca regimul nord-coreean să recurgă la o nouă provocare anul viitor este ridicat”, a apreciat, la rândul său, Kim Kwan-Jin, referindu-se la aniversarea a 100 de ani de la naşterea fondatorului statului comunist, Kim Il-Sung, şi la procesul de succesiune la conducerea statului aflat în plină desfăşurare la Phenian. Actualul lider, Kim Jong-Il, fiul lui Kim Il-Sung, pregăteşte transferul puterii către cel mai mic dintre fiii săi, Kim Jong-Un, în vârstă de 27 sau 28 de ani.

O navă sud-coreeană a fost scufundată de o torpilă nord-coreeană în martie 2010, iar armata regimului de la Phenian a bombardat o insulă sud-coreeană în luna noiembrie a anului trecut. Cele două incidente s-au soldat cu moartea a 50 de sud-coreeni.

 

DailyBusiness
Propaganda comunistă prinde pe TikTok. 130 de milioane de vizualizări din doar 200 de postări
Spynews
Andreea Marin, despre cum și-a dat seama că suferă de depresie. Vedeta a făcut terapie
Fanatik.ro
Afacerea colosală pe care Gigi Becali ar putea să o facă. Peste 70% dintre români sunt alături de el. Sondaj Național FANATIK / Inscop Research
Capital.ro
Călin Georgescu se poate întoarce în forță. Greșeala care-l poate aduce iar la vârf: Nu fac decât să-l crească!
Playtech.ro
Cine are dreptul la cumul pensie-salariu. S-a scurtat lista excepțiilor
Adevarul
Trump: „Suntem foarte aproape de un acord cu Ucraina”. Mesaj optimist de la Casa Albă privind finalizarea planului de pace
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Momentul în care plafonul dintre parter și etajul 1 se prăbușește, în urma deflagrației de la blocul din Buftea. Ce se întâmplă cu victimele
iamsport.ro
A plecat de la PRO TV, s-a făcut pompier și a fost primul om care a intrat în ”iadul” de la Colectiv: ”Scria «Mami» pe telefon în timp ce suna”
MediaFlux
Taxa care aruncă totul în aer. Scumpiri masive la mâncare din ianuarie
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Cum facem diferența între stres, burnout și sindromul de oboseală cronică