America Latină este regiunea cea mai violentă din lume

Salvador este ţara cea mai violentă din lume, cu peste 60 de morţi la 100.000 de locuitori.
Romania TV
28 oct. 2011, 06:43
America Latină este regiunea cea mai violentă din lume

America Latină este regiunea cea mai violentă din lume, relevă un raport publicat joi de secretariatul Declaraţiei de la Geneva asupra violenţei armate şi dezvoltării, o iniţiativă diplomatică lansată în 2008. „Un sfert din numărul total al morţilor violente s-au înregistrat în doar 14 ţări”, arată cel de al doilea raport intitulat „Povara mondială a violenţei armate”, care nu dispunea, la prima ediţie, de statistici la nivelul fiecărei ţări.

Şase dintre aceste ţări se află în America Latină (Salvador, Honduras, Columbia, Venezuela, Guatemala şi Belize), unde grupările armate, care au adesea legături cu traficul de droguri, fac ravagii, potrivit raportului prezentat joi, care conţine statistici la nivelul anului 2009.

Acest lucru dovedeşte că „majoritatea ţărilor afectate de morţi violente nu se află în război”, a declarat Keith Krause, profesor la Institutul de Studii Superioare Internaţionale şi pentru Dezvoltare de la Geneva (IUHEID), care a participat la elaborarea documentului.

Salvador este ţara cea mai violentă din lume, cu peste 60 de morţi la 100.000 de locuitori. Între 2004 şi 2009, în Salvador au fost omorâte, în mod proporţional, mai multe persoane decât au fost omorâte în Irak, care este, totuşi, a doua cea mai violentă ţară din lume, urmată de Jamaica.

Conform raportului, aproximativ 526.000 de persoane mor de o moarte violentă în fiecare an, în lume, dar numai 55.000 dintre aceste persoane şi-au pierdut viaţa într-un conflict sau din cauza terorismului. În plus, aproximativ 200.000 de persoane mor în zonele de conflict din cauze indirecte, cum ar fi malnutriţia şi boli care pot fi evitate.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Soluția găsită de ANRE pentru ca românii să evite facturile uriașe la gaz și curent. Cum vor fi date, de fapt, alertele la depășirea consumului. Marea problemă a măsurii
Capital.ro
Bancnotele care trebuie predate imediat autorităților. Niciun român nu trebuie să plătească cu ele. Riscă dosar penal
Playtech.ro
Din ce în ce mai mulţi oameni sunt îndemnaţi să îşi înfăşoare cardurile bancare în folie de aluminiu. Cum te protejează acest gest
Adevarul
Punctul sensibil al lui Putin. Ce ar putea determina Moscova să pună capăt războiului
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un polițist de 38 de ani, șef de post în Timiș, a fost găsit fără viață în spatele unui cimitir. Primele ipoteze
iamsport.ro
Uluitor! 84.000.000 de lei pentru Universitatea Craiova. Cifrele sunt oficiale
MediaFlux
Prognoza meteo aprilie 2026. ANM anunță vremea pentru următoarele 4 săptămâni
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj