România trimite Turciei corturi de 250.000 de lei

Guvernul României a decis, joi, în şedinţă specială, să acorde ajutoare Turciei, după ce această ţară a fost zguduită de un cutremur soldat cu sute de morţi şi peste 1.300 de răniţi.
Romania TV
27 oct. 2011, 15:31
România trimite Turciei corturi de 250.000 de lei

Guvernanţii au decis să acorde de urgenţă ajutoare gratuite Turciei, ţară în care aproape 500 de persoane şi-au pierdut viaţa în urma unui cutremur de 7,2 grade. Ajutoarele vor consta în 100 de corturi în valoare totală de 250.000 de lei, bani care vor fi retraşi din fondul de rezervă al României. Corturile vor ajunge în turcia cu sprijinul Ministerului Apărării Naţionale.

Pe de altă parte, în şedinţa specială de joi s-a mai decis ca România să acorde asistenţă medicală contracost pentru Libia, care a solicitat acest lucru pentru sute de persoane rănite şi mutilate în urma războiului civil care a dus la înlăturarea dictatorului Muammar Gaddafi.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Românii au luat cu asalt stațiunile turistice de Paște, dar hotelierii pierd bani. Cum se explică paradoxul: „Au evitat să plătească”
Capital.ro
Pensii mai mari în România. Anunțul BNR pentru pensionari: A crescut pensia, dar n-au mai rămas bani
Playtech.ro
Zile libere 2026. Când vor avea românii următoarea mini-vacanță după Paște: vor sta acasă trei zile la rând
Adevarul
Fostul șef al diplomației ungare, Peter Szijjártó, a dispărut total din spaţiul public după înfrângerea lui Viktor Orban
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a părăsit România, la două zile de la înmormântarea lui Mircea Lucescu. Mărturisirea pe care a făcut-o cu lacrimi în ochi, în prima zi de Paște: „Am comunicat mult prea puțin cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani din Alba a fost înjunghiat mortal de un tânăr de 18 ani, chiar în noaptea de Paște. Victima nu a avut nici o șansă
iamsport.ro
Edi Iordănescu a izbucnit la adresa FRF după ce a apărut pe lista pentru postul de selecționer: ”Fraier nu o să fiu niciodată!”
MediaFlux
Când pică Paștele catolic și ortodox în aceeași zi. Lista sărbătorilor până în 2030
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj