Enel: Zeci de localităţi fără energie electrică în Ilfov şi Giurgiu, Capitala fără avarii majore

Mai multe localităţi din judeţele Ilfov şi Giurgiu au rămas fără energie electrică, joi noapte, din cauza ninsorii şi vântului puternic, în Capitală nefiind înregistrate avarii majore, dar există mai multe deranjamente punctuale, informează, vineri, Enel.
Romania TV
27 ian. 2012, 10:44
Enel: Zeci de localităţi fără energie electrică în Ilfov şi Giurgiu, Capitala fără avarii majore

Echipele Enel Distribuţie Muntenia au continuat şi pe parcursul nopţii de joi spre vineri pentru restabilirea alimentării cu energie electrică a localităţilor afectate de fenomenele meteorologice din ultimele zile.

Astfel, vineri dimineaţă, în judeţul Ilfov au rămas nealimentate cinci linii electrice aeriene parţial, cu 12 posturi de transformare. În cursul nopţii a fost reluată alimentarea cu energie electrică în cazul a 350 de clienţi, fiind în continuare afectaţi aproximativ 290 de clienţi.

De asemenea, în judeţul Giurgiu au rămas nealimentate total şase linii electrice aeriene şi alte şapte parţial, cu 192 de posturi de transformare, fiind afectate 39 de localităţi (zona de nord a judeţului Giurgiu – Marsa, Goleasca, Bolintin Deal, Mihai Vodă, Grădinari).

În Bucureşti nu erau înregistrate, vineri dimineaţa, avarii majore, dar există mai multe deranjamente punctuale.

Printre cauzele care au dus la producerea incidentelor, pe fondul condiţiilor meteo deosebite, se numără izolatori sparţi, cordoane şi conductoare rupte, tije retezate, copaci sau crengi căzute pe liniile electrice aeriene.

Potrivi Enel, sunt mobilizate peste 70 de echipe de la Distribuţie Muntenia şi ale contractorilor pentru restabilirea în cel mai scurt timp a alimentării cu energie electrică a consumatorilor. În continuare, echipele Enel întâmpină dificultăţi în a ajunge la locul avariilor din cauza drumurilor greu accesibile, în unele zone.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Dezvăluiri. Cine l-a influențat, de fapt, pe Valentin Ceaușescu să scoată Steaua de pe teren din finala Cupei României cu Dinamo, din 1988
Capital.ro
Doliu în sportul românesc. A murit un mare fost fotbalist al primei divizii. Nu va fi uitat: Odihnească-se în pace!
Playtech.ro
Ce este interzis să faci în Ajun de Crăciun 2025 ca să nu alungi norocul din casă. Tradiții și obiceiuri pe care este bine să le respecți pe 24 decembrie
Adevarul
Epstein îi scria medicului abuzator al gimnastelor SUA despre „dragostea” lui Trump pentru fetele tinere: „Îi plăcea să pună mâna”
wowbiz.ro
Ce a apărut în locul in care Mălina Guler și-a dat ultima suflare. Ipoteze șocante circulă pe internet: „Ar fi căzut 15-20 de persoane din acel bloc… au mai murit 3”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce fel de mâncare tradițională gătește Denise Rifai de Crăciun. Îndrăgita vedetă ne-a dezvăluit planurile pe care le are de sărbători
iamsport.ro
Loți Boloni a numit cei doi supercampioni care au schimbat sportul românesc. ”Nu Gică Hagi!”
MediaFlux
Colindele de Crăciun. Când au luat naștere și ce semnificație au
stirilekanald.ro
Rusia anulează acordul militar cu România. Schimbare majoră care declanșează alerta în NATO
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend