O nouă țeapă lasă românii fără bani. Ce au ajuns să facă marile companii din energie

După scumpirea cu 400% a tarifelor din energie într-un an de zile, cazurile halucinante nu se opresc aici. Distribuitorii de gaz și energie au început să provoace noi probleme consumatorilor, susțin românii care protestează în mediul virtual. 
Filip Stan
21 nov. 2022, 17:46
O nouă țeapă lasă românii fără bani. Ce au ajuns să facă marile companii din energie

Facturile copleșitoare la energie și sărăcirea accelerată a românilor i-a determinat pe cetățeni să se solidarizeze în social media și să-și împărtășească experiențele.

Astfel, un cetățean din țara noastră a reclamat un caz de-a dreptul revoltător: emiterea unor facturi cu sume imense, pentru noii proprietari, cu consum zero.

Iată povestea bizară, distribuită în social media:

„De curând, un prieten foarte bun a devenit clientul minunatului Enel, la un tarif de 4 lei și ceva per KwH. I-au venit primele facturi pe două luni, de aproximativ 2.700 de lei. Ideea este că el este proaspăt proprietar la apartamentul unde a trecut la Enel și nu avea idee că media consumului pe 2021 a fost de peste 300 KwH și că NU va beneficia de ‘ocrotirea’ ordonanței în cauză. 

Cei de la Enel nu i-au comunicat acest lucru când a semnat contractul și când a mers la ei, i-au aruncat ordonanța în față. Așadar, el moștenește media consumului vechiușui proprietar, deși el este client nou. Are cineva ideea dacă se poate face ceva să scape de aceste facturi sau s-a confruntat cineva cu această situație?”, a declarat românul, pe Facebook.

 

Românii, revoltați de facturile uriașe la energie

 

Românii copleșiți de facturile uriașe au reacționat virulent:

„Asta nu poate fi corect! Mare măgărie!”;

„Să meargă să discute, eu cred că există o rezolvare, pentru că el este client nou”;

„Nu există nicio rezolvare. Singura variantă este instanța de judecată!”;

„Sper ca măcar Dumnezeu să-i aibă în mila sa pe acești hoți, dacă ANRE tot nu face nimic!”.

Nu numai ENEL ar recurge la astfel de strategii murdare:

„Aceeași problemă o am și eu cu CEZ. Se pare că am luat țeapă. Banii pe facturi nu-i mai primesc înapoi”, a notat un alt internaut.

În timp ce buzunarele românilor s-au golit în ultimii doi ani de zile, băncile și companiile din energie au raportat profituri – record.

DailyBusiness
Deutsche Bahn explică oprirea trenurilor la nivel național: defecțiune a sistemului de comunicații apărută în timpul unor lucrări planificate
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Noul portar al lui Dinamo, one man show la debutul în Ligue 1, contra lui PSG! I-a apărat penalty lui Mbappe. Video
Capital.ro
Decizie luată de președintele Nicușor Dan. Se introduce sistemul TollRO de la 1 octombrie. Cine va plăti noua taxă rutieră
Playtech.ro
Grecia, Italia și Spania, sufocate de căldură. Perioadele de stres termic sunt mult mai lungi decât acum 50 de ani. Avertismentul cercetătorilor
Adevarul
Ziua în care 17 vagoane cu marfă au sosit de la Moscova în Gara Obor. Ce conțineau cele peste 1400 de cutii trimise de la Kremlin
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Magicianul Daniel, tânărul de 26 de ani dat dispărut în urmă cu aproape două săptămâni, a fost găsit fără suflare
iamsport.ro
Bölöni, dezamăgit de Generația de Aur: ”M-a surprins negativ asta”
MediaFlux
Horoscop 25 iunie: Ziua în care răbdarea este răsplătită și surprizele apar din senin
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?