Eolica renunţă la procesul cu Transelectrica fără aprobarea acţionarilor

Eolica Dobrogea, care lucrează pentru Iberdrola (Spania), va renunţa la procesul cu ANRE, Traselectrica şi cu fostul director general al companiei de stat, în care cere daune de 118 milioane euro anual, întrucât acţiunea a fost iniţiată de administrator fără bază legală şi acordul acţionarilor.
Romania TV
21 feb. 2012, 17:37
Eolica renunţă la procesul cu Transelectrica fără aprobarea acţionarilor

„Administratorul Eolica Dobrogea, Corneliu Dica, a decis singur să înainteze acţiuni în instanţă în numele Eolica Dobrogea împotriva unor instituţii, entităţi şi persoane din România, printre care Transelectrica şi ANRE. Aceste măsuri au fost luate de administrator fără ca acesta să aibă o bază legală, cu încălcarea tuturor codurilor etice şi de business şi fără a avea acordul firmei noastre ca acţionar majoritar, deţinător al 95% din Eolica Dobrogea”, se arată într-un comunicat al firmei elveţiene Eolica Dobrogea.

Compania de stat Transelectrica a transmis luni un comunicat Bursei de Valori Bucureşti în care arăta că Eolica Dobrogea susţine că Transelectrica a refuzat nejustificat să încheie un proces verbal privind îndeplinirea unor condiţii de racordare la reţea a parcului eolian de la Cogealac, iar în consecinţă a dat în judecată compania de stat, solicitând daune de 118 milioane euro anual.

În comunicaul Transelectrica se menţiona că Eolica Dobrogea a dat în judecată la sfârţitul anului trecut atât Transelectrica şi Autoritatea Naţională de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE), cât şi pe fostul director general al Transelectrica Horia Hăhăiaunu şi pe directorul general adjunct, Cornel Ene.

Iberdrola intenţionează să construiască în Dobrogea, până în 2017, aproximativ 50 de parcuri eoliene cu o capacitate totală de 1.500 MW. Compania spaniolă are un acord cu operatorul sistemului energetic naţional Transelectrica privind termenii pentru conectatea parcurilor eoliene la reţea.

Eolica Dobrogea îl va înlocui pe adminsitratorul Coreliu Dica cu un „manager nou şi responsabil”.

„Din momentul în care va fi instalat în funcţie noul manager, una dintre primele măsuri luate va fi retragerea imediată a tuturor acţiunilor, litigiilor şi dosarelor din instanţă depuse de fostul administrator, Corneliu Dica. (…) Vom face tot posibilul să reparăm consecinţele acţiunilor neprofesionsite şi contraproductive ale actualului management al Eolica Dobrogea în cel mai scurt timp posibil”, se arată în comunicatul Eolica Dobrogea.

Totodată, Eolica Dobrogea precizează că săptămâna trecută Transelectrica a acceptat o prelungire a perioadei de îndeplinire condiţiilor rămase pentru contractul de racordare la reţea a parcului eolian de la Cogealac.

„Acest angajament al Transelectrica ne arată că, în ciuda paşilor legali inacceptabili făcuţi de actualul administrator al Eolica Dobrogea, operatorul român de energie este în continuare extrem de interesat de realizarea misiunii noastre de racordare a 600 MW de energie eoliană la reţeaua Transelectrica”, se mai arată în comunicatul Eolica Dobrogea.

Iberdrola a anunţat anul trecut că toate proiectele din România sunt dezvolatate în colaborare cu compania Eolica Dobrogea, deţinută de grupul elveţian NEK Umwelttechnik, şi companiile româneşti C-Tech şi Rokura.

Eolica Dobrogea are ca atribuţii planificarea şi obţinerea autorizaţiilor de construcţie, în timp ce Iberdola este responsabilă de activităţile de construcţie şi de operare a parcurilor eoliene.

Transelectrica este deţinută de stat, prin Ministerul Economiei.

DailyBusiness
Prețul rovinietei pentru autoturisme se DUBLEAZĂ începând de astăzi. Amenzi mai mari pentru cei fără rovinietă
Spynews
”Dumnezeule, ce ne-ai dat să trăim!”. Alina Marymar, șocată! Are legătură cu nepotul ei decedat, Lucas. Mulți nu cred că e o coincidență
Bzi.ro
Carmen Negoiță, goală pe internet! „Cea mai apreciată poză!” – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Ce a spus soția lui Cristi Manea despre violența împotriva femeilor. Irina Manea, reacție după derapajul manelistului Tzancă Uraganu
Capital.ro
TAXA pe care trebuie să o plătească toți locuitorii. Se aplică pentru persoane fizice și companii
Playtech.ro
Cum a rămas un român fără bani în Grecia? Era într-o zonă celebră din Thassos: 'Raiul infractorilor'
Adevarul
Rețeta sănătoasă, care te ajută să slăbești fără să renunți la gust, recomandată de un antrenor de fitness: „Am pierdut 7 kilograme”
wowbiz.ro
Un nepalez a fost găsit în stare de inconștiență la marginea unui drum din Vaslui! Străinul a fost salvat la timp de un jandarm aflat în timpul liber
Economica.net
VIDEO Autostrada Bucureştiului - Se ridică podul peste lacul Cernica
Prosport.ro
Cea mai frumoasă voleibalistă a lumii a publicat imagini mai mult decât îndrăznețe în costum de baie
kanald.ro
Când vor fi încărcate cardurile sociale cu 125 de lei
Cancan.ro
Crimă în Cernavodă! Leonard Ion, un recidivist cu trecut violent, și-a înjunghiat mortal rivalul 😲
iamsport.ro
Breaking! Ce transfer ar putea face Gigi Becali: 'E titular și e under'. Propunerea a venit în direct
MediaFlux
Lovitură pentru pensionari! Sute de mii de seniorii plătesc CASS chiar dacă au pensie sub 3.000 lei
stirilekanald.ro
Cutremur de 6 grade cu peste 800 de morți. Alte sute de oameni, dați dispăruți și căutați sub dărâmături
BREAKING! Ilie Bolojan a amenințat cu demisia: ”Nu are rost să mai stau”