Epidemie de poliomielită, în Filipine. Boala fusese declarată eradicată în urmă cu 19 ani

Poliomielita face victime în Filipine, la aproape două decenii după ce Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) anunţase eradicarea bolii în această ţară, informează Xinhua, citată de Agerpres.
Romania TV
19 sept. 2019, 13:53
Epidemie de poliomielită, în Filipine. Boala fusese declarată eradicată în urmă cu 19 ani

Francisco Duque, secretar de stat pentru Sănătate, a confirmat că DOH a declarat „starea de epidemie” după ce reprezentanţii săi au detectat boala în organismul unui copil de trei ani din provincia Lanao del Sur, aflată în sudul ţării.

Într-o conferinţă de presă, Francisco Duque a spus că fetiţa în cauză, care nu era vaccinată contra poliomielitei, se simte bine în prezent, deşi prezintă anumite sechele după „o paralizie reziduală”.

În afara acestui caz deja confirmat, DOH aşteaptă confirmarea unui alt caz suspect de „paralizie acută flacidă”.

Francisco Duque a mai spus că poliovirusul a fost detectat în mostre prelevate din sistemul de canalizare din Tondo, un district din capitala ţării, Manila, dar şi din canalele navigabile din Davao, un oraş major din sudul statului filipinez, în cadrul unor acţiuni regulate de monitorizare a calităţii mediului.

Poliomielita este o boală infecţioasă care se răspândeşte cu rapiditate. Poate să provoace paralizie şi, în cazuri mai rare, poate fi fatală. Nu există un tratament care să vindece poliomielita. Totuşi, poate fi prevenită prin doze multiple de vaccin anti-polio, care sunt considerate de multă vreme sigure şi eficiente.

Filipine a fost declarată o ţară în care poliomielita a fost eradicată în octombrie 2000, după ce ultimul caz de poliovirus fusese raportat în 1993.

DailyBusiness
SUA au elaborat un plan de pace care prevede ca Ucraina să renunțe la anumite teritorii și la o parte din armament
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
Investiția fabuloasă făcută de Novak Djokovic în Grecia. Pentru ce a cheltuit aproape 20 de milioane de euro
Capital.ro
A murit cea mai iubită actriță și cântăreață. A fost una dintre cele mai originale și rafinate artiste
Playtech.ro
Cum se calculează pensia specială a unui judecător. De ce poate ajunge la peste 23.000 lei pe lună la doar 48 de ani
Adevarul
Cât de gravă e în realitate situația economiei României. Dezvăluirea unui analist despre criza cu care ne confruntăm
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Primul tren suspendat din România. Ce oraş ar putea să aibă monorail
kanald.ro
O nouă mișcare seismică s-a produs în România! Zona în care România s-a cutremurat
iamsport.ro
S-a DEZLĂNȚUIT la adresa lui Crăciunescu, după ce îl atacase pe Lucescu: ”Ai trecut prin etapa prostiei! După 70 de ani ne însoțește 'fratele' Alzheimer”
MediaFlux
Lapoviță și ninsoare în mai multe zone din România, dar și depuneri de polei. Vremea se răcește în continuare, anunță ANM
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume