Escrocul imobiliar din Craiova, arestat preventiv

Patronul firmei din Craiova care a înşelat 30 de persoane a fost arestat preventiv, pentru 29 de zile, iar complicele său, un cântăreţ de manele din oraş, a primit interdicţie de a părăsi ţara.
Romania TV
03 nov. 2011, 20:32
Escrocul imobiliar din Craiova, arestat preventiv

Patronul firmei din Craiova care a înşelat zeci de persoane ce voiau să-şi achiziţioneze locuinţe a fost arestat preventiv, joi seară, iar cântăreţul de manele implicat în acelaşi caz de fraude imobiliare de 1,5 milioane de euro a primit interdicţie de a părăsi ţara.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Tribunalului Dolj, judecătorul Daniel Stancu, magistraţii au emis, joi seară, mandat de arestare preventivă pentru 29 de zile pe numele lui Costinel Silviu Diculescu, patronul firmei „Patria Imobiliare”, iar cântăreţul de manele Nelu Anca, cunoscut sub numele de Nelu de la Craiova, are interdicţie de a părăsi ţara.

Anchetatorii au stabilit că în perioada 2007 – 2011 Costinel Silviu Diculescu, care împarte administrarea firmei „Patria Imobiliare” cu soţia sa, Lia Roxana Diculescu, şi ea cercetată în dosar, Ionel Grigore şi Nelu Anca au înşelat aproximativ 30 de persoane, prejudiciul ajungând la 1,5 milioane de euro.

Conform procurorului-şef al Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism – Serviciul Teritorial (DIICOT) Craiova, Adrian Glugă, au fost primite reclamaţii de la aproximativ 30 de persoane care s-au plâns că au fost înşelate de Diculescu.

Astfel, Costinel Silviu Diculescu se prezenta drept dezvoltator imobiliar, calitate în care a negociat şi a semnat mai multe antecontracte de vânzare-cumpărare cu persoane fizice şi juridice, având ca obiect vânzarea unor suprafeţe de teren intravilan, situate în comuna Malu Mare, judeţul Dolj, pe care învinuitul se obliga să construiască un imobil pentru preţul de 70.000 de euro.

În realitate, deşi a încasat integral preţul, Diculescu nu a mai încheiat contractele de vânzare-cumpărare şi nici nu a predat imobilele, o parte dintre acestea fiind indisponibilizate, înstrăinate către terţi sau ipotecate pentru garantarea unor credite.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Cine este personajul celebru care intră în rolul uneia dintre Furnicuțe, la Denise Rifai. Va fi responsabil de provocările zilnice
Fanatik.ro
Ghinionul colosal din cariera lui Mircea Lucescu: De la destrămarea marelui Dinamo, la bara nenorocită a lui Stanciu…
Capital.ro
Promisiunea lui Călin Georgescu. A renăscut speranța, după decizia din justiție: Nu vă las singuri!
Playtech.ro
Prețul mielului în Piața Obor 2026. Cât trebuie să scoți din buzunar pentru masa de Paște
Adevarul
Singurul an în care nu s-a aprins Lumina Sfântă de la Ierusalim
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de Mircea Lucescu înainte să moară! Ce mărturisire cutremurătoare a făcut „Il Luce”: „Gata, s-a terminat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce le-a spus Mircea Lucescu medicilor, în timp ce se afla pe patul de spital: „Îmi doresc să mor pe terenul de fotbal”
iamsport.ro
”Mama mi-a spus în ultimele zile de viață ale lui tata: «Nu mai vii să îl vezi, mergi peste tot în lume după Lucescu. Ajung să cred că l-ai iubit pe Mircea mai mult decât pe el!»”
MediaFlux
Joia Mare, zi importantă pentru creștini. Ce este interzis astăzi? În biserici se citesc cele 12 Evanghelii
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj