Este oficial, prima elevă care s-a sinucis din cauza jocului Balena Albastră. Procurorii au făcut anunţul

Procurorii spun că tânăra s-a sinucis. Iniţial s-a crezut că aceasta a murit după ce s-a sprijinit de o balustradă care s-a desprins, în timp ce încerca să-şi facă un selfie. Ancheta a arătat însă că tânăra juca ,,Balena albastra".
Iulian Tudor
05 apr. 2017, 13:05
Este oficial, prima elevă care s-a sinucis din cauza jocului Balena Albastră. Procurorii au făcut anunţul

Adolescenta în vârstă de 15 ani, care a decedat în luna martie în timp ce își făcea un selfie pe un bloc cu zece etaje, se pare că s-a sinucis, a anunțat miercuri prim-procurorul Ion Veștemean, purtător de cuvânt al Parchetului de pe lângă Tribunalul Sibiu, adăugând că tânăra juca „Balena albastră”.

Minora (…) a descărcat pe telefonul său mobil jocul ‘Balena albastră’ și a folosit pseudonimul ‘vovo_666’, având mai multe postări pe Facebook și Instagram ce indică parcurgerea acestui joc, precum și unele imagini cu trimitere directă la acte de suicid. Având în vedere toate aceste aspecte stabilite ulterior, s-a apreciat că există date și indicii temeinice că decesul numitei VDȘ nu a fost unul accidental, ci un act de suicid determinat de persoane rămase neidentificate până la acest moment, ce ar fi putut recurge la constrângere morală în acest scop, al determinării sinuciderii, prin intermediul acestui joc — ‘Balena albastră’, în cadrul căruia sarcina finală de îndeplinit ar fi tocmai actul de sinucidere„, se arată într-un comunicat de presă.

Citeşte şi O adolescentă a murit în timp ce încerca să-şi facă un selfie. Fata a căzut de pe acoperişul unui bloc

Prin ordonanța procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Sibiu, s-a dispus declinarea dosarului mai sus-menționat în favoarea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție — Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism — Serviciul Teritorial Brașov în condițiile în care la nivelul acestei unități de parchet,este înregistrat un dosar penal în care se efectuează cercetări față de utilizatori ai jocului respectiv.

Tânăra a urcat pe 15 martie pe un bloc înalt cu zece etaje, împreună cu prietenii ei și două profesoare, pentru a vedea panorama municipiului Sibiu și a-și face poze. Adolescenta este singura care a căzut de pe bloc și a decedat imediat. Echipajul SMURD ajuns la fața locului a constatat decesul.

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
O asistentă de 23 de ani a fost găsită moartă în timpul turei, într-un spital privat din Constanța. Tânăra abia venise la serviciu
Fanatik.ro
Milionarul care și-a deschis o cafenea în țara pe care românii o adoră. Ai șanse mari să te întâlnești cu el dacă ajungi aici
Capital.ro
Banca blochează contul. Clienții nu mai au acces la bani în acest caz. Se cer documente doveditoare
Playtech.ro
Câţi bani primeşte Marius Urzică de la stat: Renta viageră pe care o încasează fostul campion este maximul oferit prin lege
Adevarul
Moartea lui Jeffrey Epstein, anunțată pe un forum de discuții cu 38 de minute înainte de anunțul oficial. FBI caută de peste șase ani autorul postării
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
Dinamovistul nelipsit de la meciurile ”câinilor” a ajuns să lucreze într-o fabrică din Anglia după ce a fost arestat de DIICOT: ”Acolo se injecta carnea cu steroizi”
MediaFlux
Oficialul român care l-a sfidat pe Putin, chiar la Moscova. Gestul făcut pe un pod din Rusia
stirilekanald.ro
(P) Importanța farmacistului în alegerile informate pentru sănătatea inimii
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj