Eugen Nicolicea: Preşedintele Iohannis a încălcat ultima decizie a CCR

Deputatul PSD Eugen Nicolicea a susţinut, miercuri, că preşedintele Klaus Iohannis a încălcat ultima decizie a Curţii Constituţionale prin refuzul de a numi noii miniştri.
Alina Costache
24 apr. 2019, 07:48
Eugen Nicolicea: Preşedintele Iohannis a încălcat ultima decizie a CCR

„După cum aţi văzut, domnul preşedinte nu este prima dată când încalcă deciziile CCR şi a făcut-o din nou, (…) ultima decizie a CCR în care avea nişte obligaţii. Nu le-a respectat. (…) A încălcat ultima decizie a Curţii cu privire la conflictul juridic de natură constituţională privind remanierea miniştrilor”, a afirmat Nicolicea, la Parlament.

El a spus că preşedintele Iohannis a respins propunerile „pentru că a mai refuzat şi altădată şi şi-a permis să încalce în continuare Constituţia”.

Întrebat dacă ar trebui sesizată CCR, Nicolicea a precizat că acest lucru „urmează să decidă cei care au dreptul de a face sesizarea”.

Social-democratul a declarat că nu a auzit argumentele şefului statului privind respingerea propunerii sale la Ministerul Justiţiei.

Despre propunerile de interimari pentru cele trei portofolii, el a subliniat că premierul Viorica Dăncilă a respectat Constituţia.

Cu privire la o posibilă restructurare a Guvernului, Eugen Nicolicea a arătat că „restructurările nu se fac pentru rezolvarea conflictelor juridice de natură constituţională”.

Marţi, preşedintele Klaus Iohannis a declarat că remanierea guvernamentală propusă de PSD este „un fel de farsă”, precizând că nu o acceptă „aşa cum a fost propusă”. Premierul Viorica Dăncilă îi propusese pentru Ministerul Justiţiei pe deputatul Eugen Nicolicea, pentru Ministerul Fondurilor Europene – pe deputata Oana Florea, iar pentru Ministerul pentru Românii de Pretutindeni – pe senatorul Tit-Liviu Brăiloiu.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Cine va fi tras la răspundere de moartea micuțului de 4 ani ucis de un câine ciobănesc de la o stână din Buzău. Băiețelul era nesupravegheat
Capital.ro
Sporurile și beneficiile salariale care se elimină în România prin noua lege a salarizării: „De la 1 ianuarie 2027, se rade tot”
Playtech.ro
Ce influențează cel mai mult valoarea pensiei în România și cum poți obține un punctaj mai mare. Ce perioade de muncă aduc cei mai mulți bani
Adevarul
Forța care e absentă la cele mai importante negocieri din ultimul deceniu. „Irelevanța a trecut de la etapa retorică la cea structurală”
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„Îl striga Teo, Teo!” Filmul tragediei din Buzău, unde un băiețel de aproape 4 ani a fost sfâșiat de un câine. Mama lui a ajuns într-un suflet la locul tragediei
iamsport.ro
”Mâine pleci acasă!”. L-a sfidat în față pe Gică Hagi, iar ”Regele” s-a înfuriat: ”E prima oară în cariera mea!”
MediaFlux
Marte în Taur formează pătrat cu Pluto retrograd în Vărsător pe 25 mai! Cele trei zodii lovite de ghinion
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi