Eugen Teodorovici, despre Cuminţenia Pământului: Vom lua o decizie pentru ca oamenii să-şi recupereze sumele plătite

Eugen Teodorovici, ministrul Finanţelor Publice, a afirmat joi că Guvernul va lua o decizie astfel încât persoanele care au donat bani în cadrul campaniei privind achiziţia operei de artă "Cuminţenia Pământului" să îşi poată recupera sumele plătite.
Romania TV
15 mart. 2018, 14:48
Eugen Teodorovici, despre Cuminţenia Pământului: Vom lua o decizie pentru ca oamenii să-şi recupereze sumele plătite

„Noi, ca şi Guvern, trebuie să veghem în primul şi în primul rând interesul contribuabilului. (…) Vizavi de acest subiect punctual, trebuie să discutăm la nivelul Guvernului, cu toţi colegii, cu ministrul Culturii, la nivelul echipei guvernamentale şi vom lua o decizie astfel încât oamenii să-şi poată recupera sumele plătite pentru acest obiectiv”, a declarat Teodorovici la Palatul Victoria.

El a fost întrebat care este situaţia în privinţa persoanelor care au donat bani în campania privind achiziţia sculpturii „Cuminţenia Pământului”, având în vedere că este în pregătire un proiect de hotărâre privind restituirea acestor fonduri şi că ministrul Culturii, George Ivaşcu, a solicitat aprobarea unei misiuni a Corpului de control al prim-ministrului pentru a verifica activitatea ministerului în ce priveşte lucrarea „Cuminţenia Pământului”.

La rândul său, purtătorul de cuvânt al Guvernului, Nelu Barbu, a declarat că Executivul va veni cu o procedură clară în acest caz.

„Guvernul României ştie foarte bine ce se întâmplă cu cazul persoanelor care au contribuit pentru respectivul proiect şi trebuie să-şi primească banii. Nu pot fi reutilizaţi, aşteptăm toate avizele necesare, să venim cu acea procedură clară, astfel încât persoanele care au de recuperat sume să şi le recupereze”, a mai afirmat Nelu Barbu.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Un campion național a fost condamnat la moarte! „Viața lui este în pericol. Execuția ar putea avea loc în orice moment”
Capital.ro
Impozit mai mare cu 80% în România. Taxele se majorează de la 1 Ianuarie: Chiar dacă nu ne convine, suntem obligați
Playtech.ro
Truc vechi pentru a încălzi caloriferele mai tare. Nu trebuie să umbli la termostat
Adevarul
Cine erau tinerii morți în accidentul din Bacău. Urmau să anunțe de Crăciun că vor avea un copil
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Bölöni l-a numit ”cel mai bun din Europa” pe fotbalistul Generației de Aur: ”Peste Beckenbauer! Era elegant și eficace”
MediaFlux
Vechime la pensie diferită! Românii care vor avea parte de alt calcul
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet