EURO 2012: Italia şi Spania s-au calificat în SFERTURI

Campioana europeană en-titre, Spania, şi reprezentativa Italiei s-au calificat în sferturile de finală ale Euro 2012, în urma rezultatelor înregistrate luni seară în grupa C a competiţiei.

18 iun. 2012, 20:56

Italia s-a impus cu 2-0 în faţa Irlandei, în ultimul meci din grupa C, şi şi-a asigurat prezenţa în sferturile Campionatului European găzduit de Polonia şi Ucraina.

Golurile Squadrei Azzurra au fost marcate de Cassano (35) şi Balotelli (90).

La rândul său, Spania a învins la limită Croaţia, scor 1-0, şi a încheiat grupa C pe primul loc. Ibericii au trecut prin ceva emoţii, reuşind să marcheze golul victoriei abia în minutul 88, prin Jesus Navas, în condiţiile în care un rezultat de egalitate i-ar fi trimis acasă pe campionii en-titre ai Europei.

Clasamentul final al grupei C este: 1. Spania – 7 puncte, 2. Italia – 5 puncte, 3. Croaţia – 4 ouncte, 4. Irlanda – 0 puncte.

În sferturi, Italia şi Spania vor juca împotriva primelor două clasate din grupa D. Italia va întâlni câştigătoarea seriei, iar Spania ocupanta locului doi.