EURO 2020, s-a încheiat grupa de la Bucureşti. Austria a câştigat meciul de pe Arena Naţională şi s-a calificat în optimi

Reprezentativa Austriei s-a calificat în optimile Euro 2020, după ce a învins, luni, pe Arena Naţională, cu scorul de 1-0, echipa Ucrainei, în ultima etapă a grupei C.
Daniel Spătaru
21 iun. 2021, 21:24
EURO 2020, s-a încheiat grupa de la Bucureşti. Austria a câştigat meciul de pe Arena Naţională şi s-a calificat în optimi

EURO 2020. Austria s-a impus la limită, prin golul lui Christoph Baumgartner (min. 21), încheind grupa pe locul secund. Potrivit UEFA, Baumgartner (21 ani) este cel mai tânăr jucător care a marcat la EURO 2020 până acum. Scorul a fost deschis scorul după o suită de cornere, toate executate de căpitanul austriecilor, David Alaba. La unul dintre ele Baumgartner a scăpat de marcajul lui Zabarnîi şi a trimis mingea în poartă din şapte metri.

Echipa antrenată de Franco Foda a mai avut două şanse mari de gol până la pauză, dar la un contraatac supranumeric Sabitzer a alunecat în momentul pasei decisive (45+2), iar şutul lui Arnautovic a fost prea slab pentru Buşcean. Apoi Lainer a tras peste poartă din careu (45+3).

Austria va juca în optimile de finală cu câştigătoarea Grupei A, Italia, pe 26 iunie, la Londra. De remarcat că este pentru prima oară după 39 de ani (de la CM 1982, din Spania) când Austria trece de faza grupelor la un turneu final, mondial sau european.

Meciul de la Bucureşti a fost primul în care Ucraina nu a marcat după opt partide consecutive.

Citeşte şi Cutremur la EURO 2020. Portugalia, chiar şi cu Cristiano Ronaldo pe teren, învinsă cu 4-2 de Germania

În clasamentul final, Olanda a ocupat primul loc, cu 9 puncte, urmată de Austria, 6 puncte, Ucraina, 3 puncte, Macedonia de Nord, 0 puncte. Ucraina are şanse mici de a se califica în optimile de finală de pe locul al treilea.

De la aceeaşi oră cu Austria – Ucraina s-a jucat la Amsterdam Olanda – Macedonia de Nord. „Portocala mecanică” a câştigat cu 3-0 un joc arbitrat de românul Istvan Kovacs, aflat la primul său meci la acest turneu final.

Citeşte şi Ioana Cosma, prima reacţie după ce a fost criticată dur pentru comentariul de la EURO 2020. „Nu vreau să merg în zona girl power sau să mă victimizez”

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Exclusiv. Unde se joacă Vitebsk – Universitatea! Arena e la 8 ore de Craiova. Decizia UEFA: fără spectatori!
Capital.ro
UDMR, mesaj tranșant pentru Ilie Bolojan: Nu mai poate fi premier
Playtech.ro
Actul fără de care nu ai voie să ridici un garaj în curte. Amenda poate ajunge la 100.000 de lei
Adevarul
Dulcele iubit al verii care cucerește toate vârstele. Mihaela Bilic: „Să nu vă fie teamă pentru siluetă, înghețata e cel mai dietetic desert”
wowbiz.ro
Adi Sînă, acuzat de fostul coleg de la Akcent, Sorin Brotnei, că a destrămat trupa. Declarații explozive: „El lua mai mult și voia mai mult”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama lui Ece Irtem dezvăluie ce pastile a luat actrița înainte de a se pune la somn: „Când am intrat în camera ei...”
iamsport.ro
Radu Banciu și-a ales favorita de la Mondial după primele meciuri: ”Îi văd campioni. Cine să-i bată?”
MediaFlux
Cartea de identitate electronică nu mai e gratuită. Cât vor plăti românii pentru noile buletine
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Din ce sunt fabricate brichetele de foc și cât de eficiente sunt în sezonul rece